Yatak Nasıl Temizlenir Sirke ile Yatak Temizliği

 

 

 

Sirke ile yatak temizliği bugün televizyonda Ebru Akel’in programında gördüm. Meltem Açıkel direkt evden canlı yayın yaparak anlattı. Bende hemen not aldım tabii karbonatla yatak nasıl temizlenir ? 

Yatak Nasıl Temizlenir ?  

Sirke ile yatak temizliği Bu anlatacağım temizlik ayda bir yada 15 günde bir yapılabilecek bir temizlik. Toz akarları diye gözle görülmeyen çok minik canlılar var ve bu canlılar gece boyu insan vücudundan dökülen deri parçalarını yemeye bayılıyorlar. Yatağın üzerini kapatmak doğru değil aslında. Günlük temizlikte muhakkak yorgan açık bir şekilde yatak havalandırılmalı..Bununla birlikte güneşin bol olduğu zamanlarda yaz aylarında yatakları havalandırmak ferah bir temizlik için önemli bir adım..

Öncelikle  çarşaf, yorgan, koruyucu ne varsa kaldırıyoruz. Koruyucuyu direk makineye atın yıkayın. Yatak tamamen açık olacak. Sirke ile Yatak Temizliği doğal dezenfekte ediyor..Sirke ve karbonat doğal temizliğin ayrılmaz parçaları..

Sonra yatağın üzerine karbonat serpiyoruz.. Karbonat mikropları öldürüyor, dezenfekte ediyor. Karbonatla yatak nasıl temizlenir diyorsanız çok kolay ve derinlemesine çözüm..Süzgeç gibi bir şeyle serpiştirebilirisiniz tüm yatağa..Sonra sıra geldi mısır nişastasına. Evet mısır nişastası, bende duyunca şaşırdım ama doğru. Mısır nişastası serpiyoruz tüm yatağa..Nemi emmesi için..

1 saat filan bu şekilde kaldıktan sonra elektrik süpürgesinin ucu ile çekiyoruz ama karıştırmadan fazla yoksa bulamaç gibi olur..

Sonracığıma efendim güzel beyaz sabun ile yıkadığımız nemli bezle güzelce siliyoruz yatağımızı..

Sirke ile yatak temizliği Bitti mi ? Tabii ki bitmedi 🙂 sonra efendim beyaz sirke yumuşatıcı özellik taşıdığı için yine beyaz sirkeli ve nemli bir bezle yeniden siliyoruz..Karbonat deterjan görevi beyaz sirke yumuşatıcı görevi görüyor.. Ayrıca bu sirke ile yatak temizliği  yatakta oluşan lekelerde giderilmiş oluyor. Yatakta sarı lekeler nasıl çıkar  en sinir bozucu olan sarı lekeler yada çocukların yataklarında olan çiş lekeleri varsa sirke ve az su karıştırıp lekelerin üzerine damlatın.. Yada bir kaç damla limon , az su ve deterjanı karıştırıp lekeli yerleri temiz bezle silebilirsiniz. Limonun içindeki asitler idrar lekelerinin çözülmesine yardımcı olur.

Eee yatak ıslandı, nasıl kurutacağız ? Yatağın üzerine yine temiz bir çarşaf seriyoruz ve oklava ile eskiden büyüklerimizin yaptığı gibi halı çırpar gibi çırpıyoruz. Bu şekilde yatağın içine hapsolan nem kabarcıkları da yüzeye çıkıyor ve kuru çarşaf çekiyor..

Sonra al sana missler  gibi yatak..Gece boyu vücudumuzdan deriler dökülüyor ve o derileri ziyafet olarak algılayan mini mini böcekler var. Yatak alt üst edilip havalanmaz ise onlara bol ziyafetli keyifli bir ortam sunmuş oluruz..

Yatağı açık bir şekilde havalandırmak, içeriye bol oksijen ve güneş ışığı girmesini sağlamak gerekiyor..

Kensington Üniversitesinde yapılan araştırmalarda yatağın içinde bulunan minik böcekler yani toz akarlarına karşı önlem almamız gerektiğini bize söylüyor. Tertemiz miss gibi bir yatakta uyumak insanı derinden dinlendirir ve zinde uyanmanızı sağlar..Kişisel temizliğinde başlangıcı temiz bir yatak ..Bence ruh sağlığına da katkısı var ve  iyi bir uyku çekmek içinde şart..Kaliteli bir uyku için ohh miss gibi tertemiz yatak.. Temizlik gibisi yok valla..Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pin It on Pinterest