Venedik’te Bir Kaç Saat

” Uzaklara gitmek, denizler, sınırlar, ülkeler, inançlar aşmak fırsatı çıktığı zaman hiç duraksama ” Amin Maalouf

Seyahat etmek, yeni yerler görmek, farklı insanları ve kültürleri tanımak düşüncelerinizi ve hayata bakışınızı olumlu yönde etkiliyor. Ben gittiğim her seyahatten yeni kararlar alarak gelirim. Her seyahat insanı kişisel olarak çok geliştiriyor. O neden ile seyahat etmek benim için tam bir tutku.

 

5-10 Eylül 2016 tarihleri arasında gerçekleşen Orga Lider Trip 2016 tatili ile Hırvatistan Takım Adalarında bir tekne turuna katıldım. Tekne turumuz Venedik kıyılarında başladı. Hep istemiştim İtalya seyahati. Küçükte olsa bir başlangıç yapmış oldum.

Turizm noktası Venedik Unesco tarafından koruma altına alınmış.

Venedik Kuzey İtalya’nın doğusunda Adriyatik Denizi kıyılarında karaya 4 km uzunluğunda kara ve demir yolu köprüsü ile bağlanmış. 118 adacık üzerine kurulu. 170 kanal ve birbirine bağlayan 400 köprü var.

 

unnamed (6) unnamed (4)

 

Tekneye geçmeden önce Venedik San Marco meydanına deniz taksi ile geldik.

” Köprüler Şehri ” , ” Kanallar Şehri ” veya  ” Maskeler Şehri ” burası ..

 

unnamed (3)

Ben büyülendim bu eski tarih kokan binalar arasında gezerken. Bol bol foto çekmeye çalıştım elbette.

unnamed (1)

 

unnamed

San Marco meydanında dükkanların önünde sizleri bekleyen siyah gondollar var. Geleneksel kürekli bir venedik aracı Gondol her an sizi su kanalına atacakmış gibi görünse de mutlaka binmelisiniz. Pazarlık yapıyorlar genelde tursitler. Benden söylemesi.

unnamed (2)

 

Dünyaca ünlü San Marco meydanı Bizans Mimarisi orta çağ atmosferinde. Büyüleyici ve ihtişamlı.

14232390_1102527336449108_2747376889407934645_n

Benim için gittiğim her seyahati tamamlayan en önmeli unsur o bölgenin yöresel lezzetleridir. Eğer o bölgeye özel yemekleri tatmadıksa benim için yarım kalmış bir seyahattir.

San Marco meydanında bir çok Restaurant/Cafe car. Bizde Katedral’e çok yakın bir yerde güzel bir Restaurant tercih ettik. Masaya gelen bütün lezzetler bizden tam not aldı. Bilhassa domates soslu spagetti ve sebzeli pizza. Porsiyonlar çok duyurucu. Ayrıca garsonlar çok güler yüzlü. Zaten İtalyan ve Türklerin aynı soydan geldiği söylenir. Yemek kültürlerimiz kadar misafir perverliğimizde çok benziyor. Uygun olan en kısa zamanda kapsamlı bir İtalya turuna çıkmak için sabırsızlanıyorum.

 

unnamed (10)

unnamed (9)

Venedik’te Bir Kaç Saat” için 2 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pin It on Pinterest