Tarihi Yarım Ada Turu İstanbul

 

Tarihi Yarım Ada’yı Ünlü Profesyonel Rehber Hürriyet Seyahat Yazarı Saffet Emre Tonguç ile gezme fırsatı yakaladım geçtiğimiz hafta.

Doğma büyüme İstanbul’lu olarak Sultan Ahmet’i çok sık ziyaret ederdim. Ancak profesyonel bir rehber ile gezmek bambaşka. İstanbul’a gezmeye gelenlere veya başka şehirlerde İstanbul’u anlattığımda hep derim; İstanbul’u yaşamak istiyorsanız muhakkak Sultan Ahmet semtinin dar ve eski yapılarla dolu  sokaklarını keşfetmeli , Topkapı Sarayını, Ayasofayayı gezmelisiniz.

Yüzyıllarca Dünya’ya hükmetmiş Osmanlı’nın ihtişamını bize anlattı Saffet Emre. Gezimize Topkapı Sarayından başladık.

En çok dikkatimize çeken sedefli, yakutlu, işlemeli, süslü püslü yemek kaşıkları. Kadın&Erkek herkesin bulunduğu statüyü simgeleyen kaşıkları var. Osmanlı Hanedanı veya Saray’da yüksek rütbeliler  süslü, işlemeli kaşıklar, halk veya saray’da alt kademelerde çalışanlar tahta kaşıklar kullanıyorlarmış. Herkes kaşığını yanında taşıyormuş. Kaşık bir statü göstergesiymiş.

Bende çok şaşırdım duyunca..

Binlerce insana her gün tonlarca yemek pişermiş. Devasa mutfakları, devasa kazanları ve Osmanlı’ının sofra adabını yakından tanımaya çalıştık.

Osmanlı Mutfağı
Osmanlı Saray Mutfağı, Ottoman Palace Kitchen

Osmanlı Mutfağından sonra durağımız tabii en çok merak edilen tarih boyunca bir çok entrikalara sahne olan Harem. Harem’in sözlük anlamı; muhterem ve mukaddes yer demektir.

Hanedan ailesi üyeleri için harem bir ikametgâhtı. Sultan ailesinin hizmetkârları için ise bir eğitim kurumu diye tarif olunabilir. Genç kadınlar sadece padişaha uygun cariyeler ve annesiyle diğer ileri gelen harem kadınlarına nedimler sağlamak amacıyla değil, aynı zamanda askerî/idarî hiyerarşinin tepesine yakın erkekler için uygun eş sağlama amacıyla eğitilirlerdi. Enderun, saray içinde padişaha kişisel hizmet yoluyla erkekleri nasıl saray dışında hanedana hizmet hazırlıyorsa, harem de kadınları padişah ve annesine kişisel hizmet yoluyla dış dünyadaki rollerini almaya hazırlıyordu.

Osmanlı Sarayı Harem
Osmanlı Sarayı Harem, Ottoman Palace

Aşağıdaki foto Cariyeler Taşlığı. Gördüğünüz pencereler Saray’da görevli kadınların odalarına ait. Cariyeler ve Saray Kadınları için açık ve kapalı yüzme havuzu da var. Bunları görmek müthişti gerçekten. Bilhassa açık yüzme havuzu çok etkileyici.

Gözdeler katı, Valide sultan dairesi, erkek çocuk doğuran cariyelerin odaları vb. gibi 450’den fazla oda var. Genelde her Padişah’ın ayrı bir has odası var.

unnamed (3)
Osmanlı Sarayı Cariyeler Taşlığı

Ayasofya müzesinin turuncu olan bölümleri Bizans döneminde  yapılan kısmı, diğer tarafları ise Osmanlı döneminde. Bunu biliyor muydunuz ?

Muhteşem bir yapı..

unnamed (1)
Ayasofya Müzesi

Osmanlı Sarayından başlayan gezimiz, Sultan Ahmet Camii ve Ayasofya ile devam etti.

Osmanlı’nın kudretini, devlet idaresini, payitaht’ı bir nebzede olsa hissetme fırsatı bulduk. İstanbul eşsiz bir şehir.

” Dünya bir Ülke olsaydı, İstanbul Başkent olurdu ” Napolyon

 

Tarihi Yarım Ada Turumuzu Evrim Çakıcı / You Tube kanalımda 2 dk.da izleyebilirsiniz.

 

 

 

 

Tarihi Yarım Ada Turu İstanbul” için 2 yorum

  • 15 Mart 2017 tarihinde, saat 16:04
    Permalink

    saffet beyi gerçekten çok beğenerek takip ediyorum tv ler den ne güzel bir gezi olmuş böyle 🙂

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pin It on Pinterest