Stresle nasıl başa çıkılır | Stresi nasıl azaltabiliriz

 

Stresle nasıl başa çıkılır ? Çağımızın en büyük problemlerinden biri stres. Hangi konum ve mevkii de olursanız olun ne iş yaparsanız yapın stres herkesi esir alabiliyor. Strese girince mi işler daha çok karışıyor yoksa işler karıştıkça mı stres artıyor ? Bilmece gibi ama stres arttıkça işlerin daha da karışacağı kesin. Ev hanımı yada iş insanı fark etmez  işler üzerinize üzerinize geliyorsa , bir an boğulacak gibi oluyorsanız , isteksizlik, yorgunluk , üşengeçlik haliniz varsa stres üzerinizde demektir. Ve bu şekilde devam etmek problemleri arttırır. Öncelikle sizi strese sokan problemin ne olduğunu bulmak ve onu çözmeye niyet etmek gerekir. Stres ve zor şartlar bazen kendimizi daha çok geliştirmeye iter , konfor alanı etkilenince bir üst basamağa çıkabilmek için daha yaratıcı ve üretken olabiliriz ancak yine de aşırı stres zarar.

Peki yazıyı okurken şunu sorduğunu duyar gibiyim  Peki stresi nasıl azaltabiliriz ?  Rahmetli Anneannemin çok kullandığı bir Atasözümüz var bende çok sık kullanır oldum , bilinçaltıma iyice kodlanmış :))  ” Her hıyarım var diyene bir avuç tuz alıp koşmayacaksın ” . Yani üzerine vazife olmayan , başkalarıyla paylaşabileceğin her işi her sorumluluğu paylaşacaksın . Örneğin iş yerinde görev tanımınızı sorumluluklarınızı keskin çizgilerle kabul ettirin. Ne kadar becerikli  olduğunu göstermek yada terfi almak için üzerine vazife olmayan her işi üstlenme. Bunu arada bir yaparsan harika olur öne çıkarsın ama sürekli yaparsan hep senin sorumluluğunmuş gibi sıradan algılanır.

stresi nasıl azaltabiliriz ? Ev işlerinde yemek , temizlik işlerinde evde yaşayan diğer aile fertleriyle sorumluluk paylaşmaya başlayın ufak ufak..Önce evdeki aile fertleri şaşırabilir hatta itiraz edebilir ancak küçük sorumlulukları onlara vererek başlarsanız bir süre sonra kabullenirler. Mesela masa toplamak masa kurmak bizim evde şu an 9 yaşında olan ikizlerim için yaptıkları rutin bir iş. Yada sabah uyandıklarında kendi sütlerini ısıtmak vb. Üzerinizde angarya gibi görünen işlere alternatif çözümler bulabilirsiniz. Mesela ben büyük süper marketlere gitmeyi çok aşırı gerekmedikçe tercih etmem. Kocaman kocaman reyonlar , kasada uzun kuyruklar , alacağım ürünleri sürekli aramak filan bende stres yaratır. Evime daha yakın , otoparkı daha müsait olan , orta ölçekli marketleri tercih ediyorum..Zaman  yönetimi benim için çok önemli. Bazı alışveriş işlerimi de intertentten hızlıca yapmayı tercih ederim. Evde ofiste elimin altında fazlalık hiç eşyam yoktur sadece kullanacaklarım vardır . Fazla eşya beni strese sokar. Gün içinde yapılacak işlerimi mutlaka yazarım. Yazmak ve adım adım tek tek yapmak beni rahatlatır.

Birde stresten nasıl kurtulunur ? sorusunun en önemli cevaplarından biri Hayır diyebilmektir. Yapmayı istemediğiniz , sevmediğiniz şeylere , size uygun olmayanlara hayır diyebilmek. Canınız o gün misafir ağırlamak istemiyorsa müsait olmadığınızı başka bir programınız olduğunu uygun bir dille ifade etmekten kaçınmayın. Yada misafir ağırlarken 10 çeşit yapmak , evinizinde tiril tiril olması şart değil. Ev bu dağılır , tozlanır , mutfakta bir iki bulaşık olabilir yaşayan tüm evlerde olduğu gibi. Bir kaç çeşit lezzetli yemeklerle , güler yüzle ve bol sohbetle misafir ağırlayabilirsiniz. Yeri geldiğinde patronunuza , amirinize , alt ekibinize gülümseyerek Hayır demekten çekinmeyin.Stresten nasıl kurtulunur  ? İçinde bulunduğumuz çağ insanların daha bireysel kendilerine daha fazla vakit ayırmaları gerektiğini hatırlatan bir çağ. Evin minik bir köşesi bile olsa sadece bir kahve içmek bile olsa bir süre kendinize zaman ayırmayı asla ihmal etmeyin. Problemler karşımızda büyük bir dağ gibi görünebilir . Biz o büyük dağı aşmaya çalıştıkça daha da aşağıya ineriz. Dağcıları bilir misiniz ? Zirveye çıkmak için bir çok hazırlık aşamasından geçerler , defalarca denemeler yaparlar ve adım adım zirveye çıkarlar. Danışanlarımla yaptığım seanslarda hep böyle adım adım problemleri ele almak ve çözmek üzerine kuruludur. Zira çoğu insan o dağı bir türlü aşamayacağına yada tek bir sıçrama gerektiğine inanır .. Oysa hayat bizimle dans eder defalarca..

 

Evrim Çakıcı Profesyonel Motivasyon Koçu / NLP Practitioner

İletişim : cakicievrim@gmail.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pin It on Pinterest