Sofos İstanbul

Daha önce hiç duymadığım bir kavramdı ” Doğu-Batı Eş Zamanlı Tarih Okumaları ”. Eminim bir çoğunuzda benim gibi ilk kez duyuyorsunuz..Tesadüfen tanıştım Instagram’da Sofos İstanbul ile. Üsküdar Salacakta Kız Kulesi ve Ayasofya manzaralı. Tamda eşsiz İstanbul manzarasına ve atmosferine sahip. Sofos İstanbul daveti ile misafirleri oldum ve bir derse katıldım.

Sofos İstanbul Üsküdar Salacak
Sofos İstanbul Üsküdar Salacak

Ünlü İlahiyatçı Prof. Dr. Mustafa Öztürk Hocanın önderliğinde işlenen dersin konusu Nuh Tufanıydı.

Şöyle ki ; Nuh Tufanı Kur-an-ı Kerim’de nasıl anlatılıyor ? Tevrat’ta nasıl ? İncil’de nasıl ? Yada diğer inanışlarda nasıl anlatılıyor ? Karşılaştırmalı olarak alanında uzman Hocalar tarafından anlatılıyor. Sohbet ortamında ve bir ahenk içinde. İnsanın izinden  giderek interaktif katılımla öğrenmek çok daha zevkli.

” Tarih insanlığın hafızasıdır. Bu birikimle ilgilenmek, insanın kendisini tanımasını sağlar. ” 

İnsanlık geçmişini öğrenmek, o geçmişte seyahat etmek olaylara geniş açıdan bakarak, yapıcı, hoşgörülü ve yararlı olmayı öğretir. Tamda bu konudan yola çıkan Sofos İstanbul işlediği tarihsel konuları daha sonra o mekanlara turlar düzenleyerek daha komplike bir öğreti amaçlıyor.

Mesela Roma’nın tarihini inceliyorsunuz , daha sonra Roma’ya uzmanlarla birlikte tur düzenleniyor ve derste öğrendiklerinizi orada pekiştiriyorsunuz. Yerinde görüyor ve hissediyorsunuz.

Bu bir hobi ama bence genel kültür dağarcığını genişletmek için mükemmel zevkli bir yol. Haftanın her günü farklı alanlarda dersler var. Mesela çarşamba günleri ” Doğudan Doğuya Resim ” derslerinde Günsel Kato Renklerin ve Desenlerin öyküsünü anlatıyor. Bende çok merak ediyorum ve gideceğim inşallah. desen boyama, mandala boyama ve resim yapmak çocuklarımında ilgi alanı. Ne kadar çok şey öğrenirsem onlara da o kadar katkım olur.

Hangi dersi veya dersleri seçiyorsanız aylık belli bir ücret karşılığı katılıyorsunuz. Eşsiz İstanbul manzarasında sizinle aynı zevklere, hobilere sahip bir çok şey paylaşabileceğiniz insanlarla tanışmakta ayrı bir kazanım açıkçası.

Bu güzel mekanda işleniyor dersler. Bende orada bir çok insanla tanıştım. Hepsi uzun zamandır devam ediyor. 3 yıl 4 yıl orada olanlar var. Mesela 1453 yılında İstanbul fethedilirken Dünya’nın farklı coğrafyalarında neler oluyordu ? Bunları interaktif bir şekilde incelemek çok keyifli.

Eş zamanlı sanat tarihi okumaları, Şiddetsiz İletişim, Çocuklar için Minizma Maker Atölyesi gibi bir çok alanda ilginizi çekecek dersler var.

Dünya’nın geçmişini ve İnsanlık tarihini inceleyip öğrenip sonra o tarihsel ve kültürel mekanlarda geziler yapmak daha bilinçli bir şekilde gittiğiniz her yeri tanımanız anlamına geliyor.

Meraklılara duyurulur. Daha fazla bilgi için https://sofos.istanbul/ sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Instagram ; @sofosistanbul 

unnamed
Sofos İstanbul

 

 

 

Sofos İstanbul” için 2 yorum

  • 11 Mart 2017 tarihinde, saat 20:51
    Permalink

    Sanırım İzmir’de “Yüksek Felsefe” ile aynı mantığa sahipler. Aynı ilgi alanlarına sahip kişilerle birlikte olmak keyifli olmalı. Selamlar.

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pin It on Pinterest