Şirin Bir İlçe Beypazarı

 

” Gezgin bir yere varmak için değil, keşfetmek için seyahat eder.” Goethe

Seyahat etmek yeni yerler keşfetmek, teni insanlar tanımak ve farklı lezzetler denemek. Farklı kültürlere eşlik etmek. İnsanı daha çok geliştiren başka bir şey olamaz bence.

Bizi takip edenler bilirler. Her Ankara dönüşü muhakkak Beypazarı ilçesinde mola veririz.

Kayınvalidemler Ankara’da yaşadığı için sık sık gidiyoruz Ankara’ya ..

Ankaranın tarih dokulu ahşap evleri ile ünlü Beypazarı ilçesini çok seviyoruz.

3500 yıllık bir tarihi olduğu söyleniyor. Türkiye’de görülmesi gereken yerler arsında. Ahşap mimarisi, tarihi konakları, sıcacık Anadolu insanları ve lezzetli yöresel mutfağı ile kültür kokulu bir tatil seçeneği. Bence bilhassa hafta sonu kaçamakları için ideal.

Osmanlı döneminde bir sipahi merkezi olduğu biliniyor. Tarih boyunca Hitit, Roma, Bizans gibi medeniyetlere ev sahipliği yapmış. Zaten Beypazarında bu mistik dokuyu iliklerinize kadar hissedebiliyorsunuz.

hb_b_06192141_i-b

 

Ben en çok Beypazarı Tarihi Çarşı’da geziyorum gittiğim zamanlarda. Buradan mutlaka alış-veriş yapıyorum. Beypazarının geleneksel mimarisini yansıtan hediyelik eşyalar çokça satılıyor.

 

unnamed (5)

Bakır hediyelik ve mutfak eşyaları da çok.

unnamed (4)

Beypazarının en meşhur yiyeceği kuru. Beypazarı kuruları çok meşhur. Tazeliğini uzun süre korur. Tereyağlu kurular çay saatinize eşlik edebilirler. Ben her gittiğimde mutlaka alırım.

unnamed (1)

Beypazarı tarihi çarşıda bir çok gözlemeci var. Elde açılmış gözlemeler nefis. Ayrıca yörenin testi kebabı ( et-pilav ) , güveçte yaprak sarma, elde açılmış baklava, fırında satılan bazlama çok meşhur. Çarşının merkezinde çok güzel salaş restaurantlar var.

Beypazarı havucu ve karadut suyu meşhur. Ben eve dönerken yöre halkının yapıp sattığı mutlaka ev makarnası, tutmaç, dağdan topladıkları baharatlardan alırım. Benim için yöresel alış-veriş ve doğal lezzetler demek Beypazarı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pin It on Pinterest