Seyahat Eden Şifa Bulur

”Seyahat eden şifa bulur” diye buyuruyor Peygamber Efendimiz ( S.A.V )

Ruhumda hep bir yolculuk isteği, hep bir yerlere uzak ülkelere seyahat etme isteği.

Aklım fikrim gezmede diye düşünürken yukarıdaki hadisi şerif ile karşılaştım. Meğer yaradılışımızda varmış seyahat etmek. Ruhumuza iyi geliyor, şifa oluyor. Yeni yolculuklar, farklı yerler görmek, farklı insanlar tanımak, farklı lezzetlerden tatmak.

Şöyle kısa bir araştırma yaptım da meğer seyahat etmenin ne çok  faydaları varmış. Yalnız burada seyahat etmekten kasıt , 5 yıldızlı bir otel’de her şey dahil yiyip içip yatmak değil. Belki buda dinlenmenize yardımcı olur, iyi gelebilir ancak seyahat etmek daha farklı daha geniş bir kavram.

Bakınız kur-an’da bir ayet dikkatimi çekiyor;

De ki: “Yeryüzünü dolaşın ve Allah’ın [insanı] nasıl [harikulade bir şekilde] yoktan var ettiğini görün! Allah işte bu şekilde ikinci hayatınızı da var edecektir; çünkü Allah her şeye kâdirdir!”

Yüce Yaradan’da bize emir ediyor yeryüzünde dolaşmayı. İnsan aslında yaradılışı gereği hep hareket halinde olmalı.

Benim seyahat anlayışım ruhuma doğru seyahat etmek. O yöreye ait tarihi ve kültürel mirası tanımak, sokaklarında gezmek, yöresel lezzetleri tatmak ve bunun gibi bir çok şey.

İster uzun olsun ister kısa Seyahat stres seviyeniz azalır, olumlu düşünce ve pozitif enerjiniz artar, düşünce yapınız ve karar verme mekanizmanız gelişir ve bana göre en önemlisi her seyahat sizi daha da özgürleştirir.

Benim için keşif yapmaya ve Dünya’yı gezmeye bir sırt çantası, bir çift spor ayakkabı ve bir kaç rahat kıyafet yeter. Bundan sonraki hedefim eşim ve çocuklarım ile Dünya’yı gezmek.

Kendimi bu şekilde özgür hissediyorum, ruhum huzur bulur, ruhum dinleniyor..

 

14102460_1091574177544424_576746856411123326_n (1)

 

Seyahat Eden Şifa Bulur” için bir yorum

  • 1 Kasım 2016 tarihinde, saat 15:12
    Permalink

    ne güzel anlatmışsın canım ya seyahat gercekten ruhu dinlendiriyor 🙂 zevkle takip ediyorum yazılarını 🙂

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pin It on Pinterest