Sade ve Miminalist Yaşam

 

Japonların minimalist yaşam tarzı Dünya’da hızla yayılıyor. Ben Japonlardan etkilenmedim tabiri caizse resmen soldan soldan geldiler bana 🙂 İnsanlar eşya almak eşya temizlemek onların borçlarını ödemekle bir ömür geçiriyorlar hiç yaşamadan, keyif alamadan.. Ben eşyanın esiri değilim. Yaşama dair daha çok keşfetmek istediklerim var. Bu nedenle bütçemi ve zamanımı nereye kullanmam gerektiğini belirledim.

Aylar önce karar verdiğim sadeleşme, ayrıştırma, hafifleme çalışmalarıma Fethiye’ye taşınma aşamasında başladım. Evde ne kadar çok eşya varsa ben o kadar ağırlaşıyordum. Her eşya bir sorumluluk ağır bir iş gibi geliyordu bana. İstanbul’dan taşınmadan 1 ay önce başladım. Her bir çekmeceyi her bir eşya’yı tek tek gözden geçirip eledim. İyi durumda olanları kullanabilecek başka insanlarla paylaştım. Kötü durumda olanları çöpe attım. Fethiye’ye taşındıktan sonra da en az bir o kadar daha eledim ve geri dönüşüme verdim.

Ne kadar gereksiz eşya biriktirmişim, işe yaramayan, temizlemekte zorlandığım bir dolu gereksiz eşya.

Attım attım, paylaştım, arındım, sadeleştim ve çok hafifledim.

Hayatımı evde temizlik yapmakla geçiremeyeceğimi çoktan anlamıştım. E nede olsa ev bu dağılıyor, kirleniyor. Bende çareyi sadeleşmekte buldum.

Yeni hayatımızda yeni evimizde ihtiyacımız olmayan hiç bir eşya yok. Ivır zıvır yok. Hayatım boyunca fonksiyonunu çözemediğim orta sehpa filan hiç yok. İncik boncuk her yerde süs eşyası filan sevmem, çünkü onların tozunu almakla zaman kaybedemem.

Sadeleşirken kural şu; bu eşyayı en az 90 gün içinde hiç kullandın mı ?

Yeni hayatımızda yaşamaya daha çok yer var. Yaşam alanımız çok daha geniş ferah..

Sade ve Minimalist yaşam

Renkli yastıklar, yere kadar uzanan tüller, duvarda bir kaç tablo.. Zihnimizi yoran ortalığı dağıtacak hiç bir şey yok. Sıcak bir iklimde olduğumuz için yaz mevsiminde halı da kullanmıyorum. Çok rahat tozlandıkça bir süpürge bir paspas yetiyor.

Sade ve Minimalist Yaşam

Ve tabii yavrularımla daha fazla ve daha rahat zaman geçiriyoruz..

Sade ve Minimalist Yaşam

İhtiyacımız olmayan hiç bir şeyi almıyoruz. Bütçemizi daha sık seyahat etmeye, yaşamaya ve kendimize ayırıyoruz.

Mutfağımda aynı şekilde. İçten dışa az ve sade. Çeşit çeşit yemek takımlarım yada misafire  ayrı yemek takımlarım yok. Her şeyin en iyisinden ve en beğendiğimden yeteri kadar var. Ve en güzellerini biz kullanıyoruz. Misafirlerimiz geldiğinde de aynılarını kullanıyorlar. Buzdolabı alış verişimde de bir kaç günlük tüketebileceğimiz gıdaları alıyoruz sonra bitince tekrar ve hep azar azar. Hiç bir şeyden çok değil hep azar azar..

Evimde misafirler ve bizim için yeteri kadar yatak, yorgan, yastık ve nevresim takımları var. Evimiz 5+1 . Misafir yatak odamız var.

Aşağıdaki foto benim çalışma odamda bulunan divan 🙂 eski bir baza aslında. üzerine bir yatak aldım, pembe divan örtüsü diktirdim ve üzerine renkli yastıklar yaptırdım. Baza kısmını kullanıyorum, fazladan gelen misafir yatabiliyor ve ben uzanmak oturmak için kullanıyorum. Yine her şey fonksiyonel ve sade.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pin It on Pinterest