Oya Örnekleri / İğne Oyası Nasıl Yapılır ?
 

 

İğne oyası ise Dünya’da Türk Danteli olarak biliniyor. Osmanlının en eski zamanlarından beri iğne oyası yapılıyor..

Çok eski çağlara dayanıyor örme sanatı. İnsanların ilk örtünmeye başladığı dönemlerden itibaren ilkel yollarla ördükleri biliniyor. Orta Asya’da yapılan tarihi kazılar , 13 yy.’da İspanyol mezarlarından çıkan örgü kıyafetler insanların ilk çağlardan örmeye başladığını gösteriyor bize..

O zamanlarda kullanılan teknikler ve malzemeler farklıydı hatta el ile örülen modeller vardı.

Daha sonra basit şiş, tığ ve mil kullanılmaya başlandı..

 

Oya Örnekleri

Geleneksel el sanatları kültürümüzde iğne oyası hem  en süslü hemde  yapımı en zahmetli olandır. İğne Oyası sanatı çiçeklerle örme sanatının birleşmesinden meydana gelir.

Oya Örnekleri
İğne Oyası Örnekleri

Osmanlı döneminde Kadınların süslenme amacıyla çok kullandığı ve Osmanlı’nın en gözde el sanatlarından olan iğne oyası Cumhuriyet Döneminde pek fazla ilgi görmemiştir.Hem Osmanlı dönemimde hem günümüzde iğne oyasında zürafa, üçgen ilmek, kare ilmek, piko, çirtik gibi teknikler kullanılmaktadır.

Kadınların zerafetini, renklerin ahengini, süslenmeyi ve yaratıcılığı ortaya çıkaran en değerli sanatlarımızdan biridir iğne oyası.. Hatta modellerin anlam içerdiği, bazı mesajlar verdiği bir iletişim aracı olarak kullanıldığı söylenmektedir.  Günümüzde çok fazla rağbet görmüyor ama örmenin insan psikolojisine olan etkileri artık bilimsel çalışmalarla da ispatlandı.

İğne Oyası Nasıl Yapılır ?
Oya Örnekleri

İğne oyasında kesinlikle ipek kullanılmaktadır ancak günümüzde ticari faaliyeter nedeniyle naylon vb. gibi farklı malzemeler kullanılıyor.

Örmenin faydaları saymakla bitirilemiyor hatta son yıllarda çok moda olan meditasyonla  eş değer olduğu bildiriliyor. Kaygı, stres vb. giderir..Bilişsel zekaya katkıda bulunur.. Hatta uzmanlar ister şiş ile ister tığ ile örün örmenin yaşlanma belirtilerini ortadan kaldırdığını söylüyor. Beyin ve el arasında koordineli bir çalışma oluyor ve beyin aktivitelerini olumlu yönde destekliyor.

Örgü örmek sosyal bir faaliyettir, eskiden büyüklerimiz bir araya geldiklerinde mutlaka örgü örerlerdi. Örgü örmenin sıcacık bir enerjisi var, gurur hissi var, bir şey üretmenin, ördüğün eşyalarla birilerini ısıtmanın verdiği  inanılmaz öz güven hissi var.. Yada iğne oyası ile rengarenk çiçekler, motifler üretmenin süslenmenin yada emeğinin kazanca dönüşmesinin dayanılmaz mutluluğu ..

 Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pin It on Pinterest