Online Çalışarak Dünya’yı Gezen Türk Kızı Zeynep

Bir günde Asya’ya taşınma kararını nasıl verdim?

 

Ben de herkes gibi ofis hayatından geliyorum. Uzmanlık alanım dijital pazarlama ve pazarlama stratejileri.  Şu an bu alanda firmalara uzaktan proje geliştirme ve stratejik danışmanlık hizmeti veriyorum.

Uzun süre Amerika ve Türkiye’de çalıştım, Türkiye’de birçok global markaya Ortadoğu ve Avrupa pazarında da hizmet verdim. Uzakdoğu’ya hep tatile geliyordum ve nedense Asya’nın  kültür ve yaşamını hep batı ülkelerine göre daha çok sevmiş ve benimsemişimdir. 

15380590_10154215431230749_3440281655202126338_n-1

Hikayenin başına dönersek, üst düzey yönetici olarak bir firmada çalışıyordum. Herkes gibi rutin hayatın içine sıkışmış hissediyordum kendimi. Bir sabah uyandım aynaya baktım ve artık ego savaşlarına ve stress dolu bu rutin hayata tahammül edemeyeceğimi fark ettim. O sabah nedense aklıma gelen ilk yer Bali oldu ve kendime bilet aldım. Bali’ye gittiğimde amaçlarımdan biri o ülkede yaşam şartlarını incelemek oldu, Bali’den sonra Tayland, Singapur ve Malezya’ya gittim fiyat karşılaştırması, hayat standardı karşılaştırması yaptım ve ilk rotamı Bali olarak çizdim. Bali’de bir co-working space olan Hubud’a başvurdum ve onlara proje desteği verdim. Aslında ilk etapta 3 ay kalmak için gelmiştim fakat sonrasında neden devam etmiyorum dedim ve süremi uzattım. 

Bali yaşaması güzel ama zor iklim koşullarına sahip ve diğer Asya ülkelerine göre biraz daha pahalı bir ada. Bana kattığı çok şey oldu en önemlisi, Türkiye’de günlük rutinimde unuttuğum kendi benliğimi yeniden tanımaya başladım. İnsanın kendini tanıması gerçekten zor bir süreçmiş. 🙂 Hinduizm  inancı ağırlıklı bir ada olduğu için ister istemez bazı gelenekleri öğreniyorsunuz, mesela insanlara saygı ve hoşgörülü olma konusunda ciddi bir yol kat etmemi sağladı Bali’deki deneyimim. 

 

Bali’deki 3,5 ay sonunda Tayland Krabi’ye taşındım. 3 haftadır Krabi’deyim. Tayland daha başka bir kültür, insanları daha sevecen ve yardımsever. Ben gittiğim her ülkede turist gibi değil lokal insanlarla birlikte düşük bütçeyle yaşıyorum. Kendi yemeğimi kendim yapıyorum, çamaşırımı elde yıkıyorum çoğu zaman. Bunları burada yapmaya başladım:)

 

Ben bir blogger değilim, sadece turistik değil, lokal olarak o ülkede hayat nasıl yaşanıyor onu anlatmaya çalışıyorum insanlara elimden geldiğince. Benim gibi insanlara dijital göçebe (Digital Nomad) deniyor, hem çalışıp hem geziyoruz ve düşük bütçeyle bir hayat yaşıyoruz. Ben tek başıma geziyorum, yeni ülkelerde, yeni şehirlerde, yeni insanlarla tanışıyorum. Kendime koyduğum bir hedef var her gün bunu yapıyorum; her gün ırkı, dini, ülkesi farketmeksizin en az yeni bir insanla tanışmak ve yeni bir hayat öğrenmek. 

IMG_7796 (1)
Dijital Göçebe Türk Kızı Zeynep

 

Yalnız olarak Asya’da gezmenin bazı zorlukları var, hele ki kadın olarak çok daha fazla dikkatli olmalısınız:) 3-4 ayda bir ülke değiştiriyorum bunu yaparken valizimi en minimalize şekile getirdim. İnsan geçmişten gelen bazı hayat standartlarını geride bırakıyor bazen, kişisel bakım ürünlerim çok kısıtlı mesela. 

Kendime ait pratik bilgilerim var, çoraplarımı ayakkabılarımın içine koymak, tüm kıyafetlerimi rulo yapmak, takılarım karışmasın diye kolyelerimi pipetten geçirip o şekilde valize koymak gibi.  

Bu şekilde bir hayat yaşamanın en zor yanı biz Türkler duygusal ve samimi yapıda insanlarız, kaldığım her şehir evim, tanıdığım her insan arkadaşım oluyor, ayrılırken vedalaşmak zor olabiliyor. Ama en güzel yanı da hayallerinin peşinden gidebilmek. 

15492164_10154255791470749_3211193404080835848_n
Online Çalışarak Dünya’yı Gezen Türk Kızı Zeynep

Ben hayallerimizin  peşinden gittim hayatım boyunca, tüm eleştirilere, yorumlara kulak tıkadım hala da tıkıyorum. Sanıyorum hayatınızı sadeleştirdiğiniz zaman gerçek mutluluğa ulaşabiliyorsunuz. Kendi hayat standartlarınızdan vazgeçip bu riski almaya karar verdiğinizde zaten yaşama çok daha fazla tutunuyorsunuz. Risk almaktan ve yeniliklerden korkmayın, çünkü hayat size hep yardımcı oluyor. 

 

Sevgiyle kalın,

Zeynep Gabralı. 

 

İnstagram: @zeynepgabrali

Youtube: https://www.youtube.com/user/seinepful

Twitter: @zeynepgabrali Online Çalışarak Dünya’yı Gezen Türk Kızı Zeynep” için bir yorum

  • 8 Mart 2017 tarihinde, saat 16:06
    Permalink

    Hanim efendi iyi yolculuklar.Bir konuda fikri mı Söylemek istedim.seyehat çeşitli araçlarla yapılıyor.bence yetersiz kalıyor kar.tanisabilirsek yeni Bir araç denemek istermisiniz? Diye sormak istedim.

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pin It on Pinterest