Kuzguncuk’ta Hafta Sonu

 

İstanbul’un en eski ve en İstanbul kokulu semti Kuzguncuk. Bu pazar günümüzü Kuzguncuk’ta geçirelim istedim. Rengarenk ahşap evleri, bir o kadar renkli ve şirin dükkanları, o dükkanların güler yüzlü sahipleri, sıcacık insanları, dar ve yokuşlu sokakları, sinagogları, kiliseleri ve meşhur Kuzguncuk Bostanı ile Kuzguncuk huzur dolu bir atmosfer sundu bizlere.

İstanbul’un Anadolu Yakasında Üsküdar’a bağlı Kuzguncuk semti. Osmanlı döneminden beri genelde Rum, Musevi ve Ermeni vatandaşların rağbet ettiği bir semt. Sokaklarda Rum ve Musevi mezarlıkları görmek mümün. Pek tabii Sinagog ve Kiliselerde çok.

Beylikdüzü’nde yaşıyoruz biz bildiğiniz gibi..Şehirden nispeten daha uzak daha sakin..Eski İstanbul dedikleri semtleri gezmeyi çok seviyorum. Ben tam bir İstanbul aşığıyım aslında.

Bu pazar güne Kuzguncuk’ta harika bir kahvaltı ile başladık. Arabamızı uygun bir yere bıraktıktan sonra Kuzguncuk sokaklarında bulunana rengarenk, şirin ve sıcacık dükkanları gezdik. Tesadüfen karşımıza çıkan Beety Blue Cafe’ye girik. Küçücük şirin bir ev ortamı havasında. Sobada yanıyor. Sahibesi kahvaltıları kendi elleri ile özenle hazırlarken bir yandan da misafirleri ile sohbet etmeyi ihmal etmiyor. Ev börekleri, poğaçalar, kakaolu sakızlı kek, reçeller, pişili kahvaltı, sucuklu yumurta, kahvaltı tabağı bizden tam not aldı. Duru ” Anne bu ne güzel kahvaltı ” diye diye bandı ekmeğini tabağa 🙂

unnamed (7)
Kuzguncuk Kahvaltı

Bu nefis kahvaltıdan sonra başladık İcadiye caddesine doğru gezmeye. Ben bir kaç foto çektim bu arada. Biraz yürüdükten sonra çok güzel bir yere geldik. İstanbul içinde böyle bir Bostan müthiş güzel.

Kuzguncuk Bostanı. Burada minik minik tarlalar var. Her yıl çekiliş ile Kuzguncuk’ta ikamet eden ailelere ekme hakkı veriliyormuş.

 

unnamed (1)

 

Çocuklar ve biz bayağı eğlendik ve temiz hava aldık burada. Duru, çok sevdiği kedilerle oynadı. Kaan için burada ahşap bir araba vardı 🙂

unnamed (3)

Oturmak için yerlerde var. Hemen yanında cafeler var. Kahvenizi alıp gelebilirsiniz. Bol oksien dolu ve tabii dökülen Sonbahar yaprakları. Çocuklarla yaprak topladık ve yaprakları tanıdık.Böyle olmalı zaten sadece kitaplarda değil doğada öğrenmeli çocuklar.

unnamed
Kuzguncuk Bostanı

Yıllar önce çok meşhur bir dizi vardı hatırlar mısınız bilmem. Ben ve eşim çok severek izlemiştik. Ekmek Teknesi dizisinin Nusret Baba’sının evini de ziyaret ettik burada..

unnamed (4)

Tadı damağımızda kalan, en kısa zamanda tekrar gezmek istediğim bir yer Kuzguncuk. Biz tam bir görsel şölen ve huzur verdi.

unnamed (2)
Kuzguncuk

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pin It on Pinterest