İstifa Etmek İstiyorum

 

Bende istifa etmek istiyorum diyorsanız mutlaka bu yazıyı okumalısınız..

Son zamanlarda yeni trend Kurumsal hayattan istifa etmek ve özgürce seyahat etmek yada farklı bir alanda iş yapmak. Kurumsal hayattan kovulanlar da aynı yolu izliyor…Bende tam 11 yıl önce henüz bu trend yokken tabiri caizse ” Gül gibi ” işimden  istifa etmek istiyorum dedim ve ettim..

Şimdiler de özgür ve gezginim. LR Şirketinde son 4,5 yıldır büyük bir pazarlama ağım ve hatırı sayılır bir kazancım var şükürler olsun. Bununla birlikte çok uzun yıllardır blog yazıyorum. Farklı projeler üretiyorum. İnsan özgür olduğu bir ortamda daha üretken olabiliyor.. İyi ki istifa etmek istiyorum  demiş ve yapmışım..

İstifa Etmek İstiyorum 

Yıllar  önce okul yıllarımda en büyük hayalim devlet memuru olmaktı. Annem ve teyzem emekli devlet memuru. Rol model olarak onların payı elbette çok büyük. Sabah 09:00 akşam 17:00, cumartesi-pazar tatil, sabit masa başı iş, her ayın 15’inde az da olsa garanti para acayip ilgimi çekmişti. 657’ye bağlı Devlet memuru olamasam da sözleşmeli olarak Marmara Üniversitesi Rektörlüğünde 2 yıl kadar sözleşmeli personel olarak çalışma fırsatı buldum 1999-2001 yılları arasında. Tabii Annemin desteği ile 🙂  O zamanlar döner sermaye diye bir şey vardı. Oraya bağlı olanlar daha fazla maaş alıyordu. Bizde sözleşmeli personel olarak iki arkadaş gidip başvurduk. Bunu duyan Üniversite Rektörü çok sinirlendi ve bizi işten kovdu 🙂 Kovulduk bildiğin ..Çok ağlamıştım o günlerde..Bütün hayatımı masa başı bir işe sığdırabileceğimi  ve öyle yaşayabileceğimi sanıyordum.. Oysa şimdi şükrediyorum önümde açılan yeni yollara, şükrediyorum kovulduğuma 🙂

Neyse sonra ufak tefek şirketlerde yine çalıştım. Bu arada Liseyi bitirdim ve Açık Öğretim Fakültesi Kamu Yönetiminde 1. sınıfı 4 kere tekrar ettim 🙂

Sonra da en büyük hedefim Bankacı olmaktı..Güzel bir öz geçmiş hazırlayıp tüm Bankalara müracaat ettim. Nihayet 2003-2006 yılları arasında Dış Bank ( Daha sonra kapandı) sonra da Finansbank’ta görev aldım ..Bilhassa Finansbank’ta imkanlarım çok iyiydi. Yine masa başı iş, yine her ay başı düzenli maaş ama primde var bu sefer çünkü Bireysel Bankacılık Pazarlama yapıyordum, özel sağlık sigortası, normal o zamanki adı ile SSK, servis, yemek .. Herkesin aradığı ancak bulamadığı bir iş.. Herkes torpilim filan olduğunu zannediyordu ancak ASLA..Sadece kafama koyup, o yolda yürüyor ve Allah’tan istiyordum.Her şey yolunda gibi gözükse de ben yine aradığım o huzuru bulamıyordum. Özgür ve asi ruhum sabah 09:00 akşam 18:00 mesai saatlerinde ofise sığamıyordu. Her şeyim vardı , eşimde Gıda Mühendisi oda çalışıyor ve kazanıyordu ancak beni mutsuz eden bir şeyler vardı..

Bunlar yaşanırken sene 2006..Yani insanların yeni yeni internet ile tanıştığı dönemler..Bir kaç  büyük alış veriş sitesi vardı internette alış veriş yapılan.

Ben araştırmacı ve özgür ruhumla interneti ve teknolojiyi kullanarak  özgürce zaman ve mekan kavramı olmadan nasıl çalışıp para kazanabileceğimi araştırıyordum. Aylarca sürdü bu araştırmalar.

Artık özgür ve araştırmacı ruhum kurumsal hayata dayanamıyordu, bedenim her gün rahatsızlanıyordu. Çoğu zaman şiddetli baş ağrısı ile kendimi acilde buluyordum. Üstelik eşim sürekli psikologlara götürüyordu.

En sonunda istifa etmeye karar verdim ama en başta eşim ve ailem çok sorun çıkardı sonra da banka da birlikte çalıştığım arkadaşlarım.  ” Böyle iş bırakılır mı ? sen aptal mısın ? herkes mumla arıyor bulamıyor , geleceğin ne olacak, evde ne yapacaksın, o işler boş işler sadece hayal, hayalperestsin ” diyorlardı.. Banka da çalışan arkadaşlarım ” Aptal ”  olduğumu düşünüyorlardı.. Oysa ben o çarkın içinde kaybolup gitmek istemiyor, ruhumu ve hayatın gerçeğini bulmak istiyordum.

Tüm baskılara karşı koydum ve büyük bir zevkle istifa ettim !

İşte sonra büyük bir macera başladı..Araştırmalar, fuar gezileri, sayısız projeler, denemeler, batmalar çıkmalar ama sonunda aradığımı buldum mu evet buldum..

Tabii ki çocuklar filan varken kendini sağlama almadan istifa etmek kolay değil, çok riskli.. Bazı şeyleri zamanında yapmak gerekiyor fakat yine de herkes mutlaka denemeli..Sağlam bir proje sağlam bir plan ve mümkünse biraz birikmiş yeterli..

İçinde bulunduğumuz çağda rekabet çok ancak sayısız fırsatlar dolu.. Özgür çalışmak isteyenlere artık daha çok iş imkanı var. Hatta evden çalışma modeli bile yasallaştı bazı sektörlerde bu imkan var..

 İstifa Etmek İstiyorum” için 4 yorum

 • 23 Haziran 2017 tarihinde, saat 22:55
  Permalink

  Risk almadan hayattan zevk alınmıyorum. Ben de kurumsal hayata veda edenlerdenim. O rahatlama hissini çok iyi biliyorum 🙂

  Yanıtla
 • 8 Kasım 2018 tarihinde, saat 10:29
  Permalink

  bir gün bende yapabilir miyim acaba diyerek okudum yazıyı.. Ellerinize emeklerinize sağlık.. Tadir edilmeyecek gibi değil 🙂

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pin It on Pinterest