Karadeniz Turumuz

Geçtiğimiz Temmuz ayında yaptığımız Karadeniz turumuzu ancak yazabiliyorum. Uzun zamandır bloguma bakamamıştım. Güzel Ülkemin cennet köşelerinden Karadeniz turumuzun etkisi hala üzerimde. Büyüleyici şahane bir tatil oldu bize. Ailece baş başa 10 gün boyunca keşfetmeye çalıştık. Yetti mi ? Tabii ki Hayır .

Daha geniş ve uzun bir zamanda ve biraz daha sağlam bir bütçe ile tekrar gezip keşfemeliyiz Kardeniz’in yaylalarını, şelalelerini, Doğu Karadeniz’i ve Macahel’i..

Trabzon Sümela Manastırına araba ile çıktık biz. Arkada sisli bulutların altında görünüyor. Yol boyu yemyeşil ağaçlar ve eşsiz bir doğa. Türkiye’de yaşayan herkes en az bir kere görmeli.

Gezimize Samsun’da Atamızı ziyaret ederek başladık. Eşimin köyü Çankırı Eldivan Saray köyünden çıktık yola. Karadeniz kıyısını kendi aracımızla gezdik. Karadeniz Gezisinin hakkını vermek için iyi bir bütçe gerekiyor benden söylemesi..

Samsun

 

Samsun

 

Bandırma Gemisi

 

Trabzon Sümela Manastırı

Sümela’dan aşağı inerken yol boyu bir kaç şelale var şırıl şırıl akan.

Trabzon Sümela Manastırı

 

Rize Palovit Şelalesi.. Şelale mi Şelale . Doğa harikası mı ? Doğa harikası. Şahane ötesi bir şelale..En az bir kere muhakkak görülmeli. Gökyüzüne kadar uzanan bir yeşillik ve şırıl şırıl su sesi.

 

 

Palovit Şelalesi

 

 

 

 

 

Zilkale Rize

“Seyahat için yaptığın yatırım kendin için yaptığın en iyi yatırımdır.” – Matthew Karsten

 

Ayder Yaylası

 

Ayder Yaylası Rize

 

 

Rize Fırtına Vadisi

 

Limni Gölü Trabzon

 

Ordu Balaban yolu sahil şeridinde Yasso burnuna çok yakın bir yerde fındık ağaçları arasında şirin bir Butik Otel’de konaklamıştık. Eşsiz uçsuz bucaksız tarlaları ağaçları gösteriyor Babası çocuklarına 🙂

Ordu Balaban Yasso Burnu

Balaban yolu üzerinde meşhur Vona’lı Celal’de akşam yemeği. Bu bölgede çok meşhur bir yer. Harika Karadeniz mezeleri ve balıkları var. Yolunuz düşerse burada bir akşam gün batımında yemek yemeden dönmeyin.

 

Vona’lı Celal

“Dünyadaki yüz bin şehrin her birinde güneş benzersiz şekilde batıyor. Sadece bir defa buna şahit olmak için seyahat etmeye değer.” – RyuMurakami

Türkiye’nin İsviçre’si Artvin Borçka Karagöl. Bizim gittiğimiz gün hava hafif yağışlı olmasına rağmen hayran kaldık. Hava güneşli olsaydı çok şahane fotolar çıkardı eminim. Bizim payımıza puslu gizemli bir gezi düştü.

Artvin Borçka KARAGÖL

 

Artvin Borçka KARAGÖL

 

Rize Zilkale

 

Sinop Erfelek Takım Şelaleri

Sinop Erfelek Takım Şelaleri

“Hızlı ve hafif bir şekilde seyahat etmek istiyorsan, bütün düşmanlıklarını, kıskançlıklarını, bencellik ve korkularını geride bırakıp yola hafif bir şekilde çıkmalısın.” – Cesare Pavese

Sinop Erfelek Takım Şelaleri

Karadeniz gezimizin şüphesiz en ürpertici bölümü meşhur Sinop Eski Cezaevi. Çok zor gezdim burayı. Yerin bilmem kaç kat dibinde hücreler, zindanlar, fareler cirit atıyor filan. Yaşanmış acılar her yere sinmiş sanki. Bir daha görmek istemeyeceğim bir yer.

Sinop Cezaevi

Meşhur Sabahattin Ali koğuşunu da ziyaret ettik.

Tarihi Sinop Cezaevi

 

Tarihi Sinop Cezaevi

 

Tabii ki Hamsiköy’e uğradık ve meşhur sütlaç, kuru fasulye ve köfte yedik.

Trabzon Hamsiköy

 

Karadeniz En Uç Noktası

Haritada gördüğümüz Karadeniz bölgesinin uzun bir ucu var ya. Ha işte orası burası en ucu.

Karadeniz En Uç Noktası

 

“Hiçbir şey zekayı seyahat etmek kadar geliştirmez.” – Emile Zola

 

Veeee bu gezinin bence en büyük olayı  Gürcistan sınırına  100 metre kala Macahel Bölgesi. Tamamen tesadüfen keşfettik ama aklım ve ruhum orada kaldı. önce yaklaşık 1800 mt tırmanıyorsun sisli dağlara sonra tekrar iniyorsun. Normalde 18 köyden oluşan Macahel Bölgesi şimdiki adı ile Camili. Osmanlı zamanında 12 tanesi Gürcistan sınırında kalmış 6 tanesi Türkiye sınırında. Gürcü kökenli müslümanlar yaşıyor. Söylenenlere göre Gürcü sınırında kalanlar pişman olmuş sonradan.

6 köyde butik köy evleri yayla evleri var. Köylere ulaşmak hayli zor. Sadece tek araba geçebilen toprak yollardan geçerek ulaşabiliyorsunuz. Biz akşam 17:00’dan sonra yola koyulmuştuk akşam hava kararmadan hatta mümkünse öğlen saatleri ulaşmak daha doğru olur. Yollar gerçekten tehlikeli. Ben orada yaşadığım adrenali hala yüreğimde hissediyorum 🙂 Önce Efeler Kayalar köyüne gitmeye niyet ettik. Ancak 12 km tek şerit kenarı uçurum toprak yolu görünce ben çok korktum. Çığlıklarım korkularımla eşimi 500 mt sonra geri döndürdüm. Akşam saat 19:00 ve hava kararacak geldiğimiz yolu karanlıkta geri gitmenin imkan ve ihtimali yok. Bildiğin uçurum ..Neyse o sırada başka bir köy evine ulaştım. Orası yine aynı toprak yol ama sadece 1 km. Ve sahibi bizi alabileceğini söyledi. Neyse eşim çok deneyimli bir sürücü ve sadece 1 km olduğu için ben gözümü kapadım ve yola koyulduk. O akşam gürcü yemekleri yedik sıcacık ısındık ve eşsiz bir doğaya karşı uyuduk. Sabah sıcacık muhlama ile kahvaltı yaptık.

Bir daha gider misin ? diye sorarsanız.. Deli misin ? tabii ki isterim derim. O derece müthiş korunmuş aslına uygun köyler ..

Artvin Macahel KöyüBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pin It on Pinterest