İstanbullu Gelin Süreyya Şizofren mi ?

 

İstanbullu Gelin Süreyya Şizofren mi ?
İstanbullu Gelin Süreyya Şizofren mi ?

Yoksa bizim bugüne kadar izlediklerimiz sadece  Süreyya’nın hayalleri olabilir mi ? Gerçekten İstanbullu Gelin Süreyya Şizofren mi ? 

Hepimizi ekranlara kilitleyen, içinde insan hayatına, gerçeklere ve insan psikolojisine bu kadar derinden inen başka bir dizi daha görmedik diyebiliriz. Anne – Baba ayrılmış ve Annesi tarafından istenmeyen çocuk olan Süreyya’nın psikolojisi git gide bozulmaya başlıyor. Yoksa bilinçaltında yatan sevgisizlik, ilgisizlikten kaynaklı bunalımlar ortaya mı çıkıyor ? Süreyya kendisini mutlu bir çocuk olduğuna inandırmaya çalışıp Faruk ve ailesine bu kadar bağlı oldu sanırım ..İstanbullu Gelin Süreyya Şizofren mi ? 

İzlediğimiz son bölümde psikolog sahnesi boşanmış Anne Babaların çocuklarının yaşadığı sıkıntılara önemli vurgular yaptı ..Süreyya kendi içinde git gide çöküyor ve kimse bunun farkında değil. Faruk’ta eskisi kadar ilgili değil..Son bölümde Süreyya ile kimse pek ilgili değil maalesef..İstanbullu Gelin Süreyya hep Şizofren miydi ? Bir kaç bölüm içinde şöyle bir sahne gelebilir mi ? Aslında Faruk ile mutsuz bir evlilik, kavgalar, tartışmalar arasında  istenmeyen gelin Süreyya hep yaşamak istediği bu güzel hayallerden gözlerini açıyor ve bizim bugüne kadar izlediklerimiz aslında İstanbullu Gelin Şizofren Süreyya’nın kafasında canlandırdıkları olabilir mi ?

Yada Süreyya kendisini mutlu bir çocukluk geçirdiğine inandırmak istedi ve o açtığı sandık  ile her şey gün yüzüne çıkmaya başlıyor ..Süreyya çocukluğu ve geçmişi ile yüzleşmek zorunda artık.. Belki de Şizofren değil sadece hatırlamak istediği güzel şeyleri hatırlıyor ..Şimdi aklına yaşadığı kötü durumlar gelince bocalıyor..Senaristler bize her an ters köşe yapabilir.

Yada yada yada Süreyya’nın Anne Babasının ölümünden bir şekilde teyzesi değil de  Süreyya sorumlu olabilir mi ? Bu yüzden hatırlamak istemediği kötü senaryoları unutmuş kendisine hayali mutlu bir çocukluk çizmiş olamaz mı ? Ve bunlar bir sandık ile bir yerlerden patlak veriyor olabilir mi ? Çünkü  gerçeklerin  er yada geç ortaya çıkmak gibi bir özelliği vardır..Oysa senaristler dizinin başında biz izleyicilere  Süreyya’nın Anne ve Babasını teyzesinin peşindeki adamların öldürdüğü hissini  vermişlerdi.

Süreyya’nın Annesi Süreyya’yı hiç sevmedi, ilgi göstermedi.  Sorunlu geçen çocukluğu ilerleyen dönmelerde bence Yaz ile olan ilişkisine de yansıyacak ..Hatırlar mısınız ? Dizinin başında Faruk , Süreyya’yı ilk eve getirmek istediğinde Falcı kadın Esma’ya bir fal bakmıştı. ” Eve bir yılan girecek ” demişti..O yılan Süreyya olabilir mi ?  Ben zihnimde bu bölümle sezon başında  Yaz’ın  ” Babaannemi öldüren Süreyya ” sahnesini zaman zaman bağdaştırıyorum ..Faruğun ilgisi de işlerinden dolayı iyice azaldıkça Süreyya kötü kalpli birine mi dönüşecek ? Yoksa zaten özünde hep öyle miydi ?

Neresinden bakarsak bakalım içinde herkesin kendisinden, ailesinden bir şeyler bulduğu gerçek yaşanmışlıklarla dolu anlamlı bir hikaye. Dizinin içinde geçen Terapi sahneleri farklı bir boyuta taşıyor diziyi ..Ben gelmiş geçmiş bir çok diziden farklı ve anlamlı buluyorum..Oyunculuk, müzik, senaryo, insanın ruhuna işleyen sahneler, gerçek travmalara, yaşanmışlıklara değinmesi hepsi bir bütün halinde diziyi efsane yapıyor .

 

 Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pin It on Pinterest