İstanbul’dan Göç Etmek

 

Geçenlerde akşam haberlerinde gördüm. 71 bin kişi İstanbul’u terk etmiş. O kişilerin içinde bizde varız tabii. Tersine Göç olmak zorunda zaten. Yoksa İstanbul’da artık nefes dahi alınamayacak. Bu sevindirici bir haber ama yeterli değil. Daha çok insan tersine göç için teşvik edilmeli ve İstanbul’a göç edenler durdurulmalı. En azından kontrol altına alınmalı.

Eskiden ” taşı, toprağı altın ” derlerdi. Şimdi taşı, toprağı, havası, suyu para, para ve çok pahalı.

Bizde 5 haziran 2017 tarihinde İstanbul’dan Fethiye’ye göç ettik. İstanbul’dan Göç Etmek başlıklı yazım blogumda en çok okunan en popüler yazılar arasında.

Ben doğma büyüme İstanbul’luyum. Çok seviyorum elbette doğup büyüdüğüm şehiri. ” Asla asla başka şehirde yaşayamam, başka bir yerde yaşayamam ” diyordum. Bu yaşıma kadar da sadece tatil amaçlı başka şehirlerde kaldım.Ancak son yıllarda daha da artan kalabalık, trafik, hayat pahalılığı, yükselen taş yığınları, AVM’lere daha çok hapis olmamız ve tabii ki eşimin ısrarları İstanbul’dan göç etmeyi geçen yıl bizim gündemimize getirmişti.

İstanbul’dan Tersine Göç

Benim tüm sosyal çevrem, ailem, akrabalarım İstanbul’da. Ben nasıl başka bir şehirde yaşayabilirim ki ? Eminim bu yazıyı hem okuyor hemde benim gibi bunları düşünüyorsunuz.

Son yıllarda iş dolayısı ile çok fazla şehir dışına çıktık yada kendi seyahat programlarımızı oluşturduk. Her İstanbul dışına çıkışımızda Ülkemizin farklı bölgelerinde hayatın daha ucuz daha sakin ve aksamadan devam edebildiğini gördüm. İşime de zaten internetten devam edebildiğim için benimde yavaş yavaş aklıma yatmaya başlamıştı. Dünya dönüşüyor, gelişiyor. İnsan fiziksel olarak mecburen bir ortamda bulunmadan çalışabilir, geçimini sağlayabilir. Aslında gelişen teknoloji ve değişen insan ihtiyaçları ile birlikte farklı meslek dalları ortaya çıkıyor. Araştırmak lazım. Geleceğin Meslekleri başlıklı yazımı okumadıysanız linke tıklayarak okuyabilirsiniz.İstanbul’dan göç etmek isteyenlerin bir başka önemli sorusu da geçim kaynağı. İnternet, pazarlama vb işlerle uğraşıp, zaman ve mekana bağlı kalmadan çalışıyorsanız bu kararı verebilmeniz çok daha kolay. Hatta ben diyorum ki, ” saçmalamayın ne duruyorsunuz ?, durduğunuz kabahat  ”  🙂

Memlekette yeri, yurdu, evi, arsası olanlar yada ek geliri, gayri menkul geliri olanlar, serbest çalışma imkanı bulunanlar çıkın o güvenli sandığınız alanlardan. İnsan isterse bu sisteme direnebilir. Modern köleliğe HAYIR diyebilir insan isterse. Hayal değil ya şöyle sebzeni, meyveni filan ekmek. Ekmeğini topraktan çıkarmak. Şömine’de odun ateşi yakarak ısınmak, güneş enerjisi kullanmak. Biz Fethiye’de Güneş Enerjisi kullanıyoruz sıcak su konusunda.

Günümüzde artık bir çok iş online ortamlarda yapılabiliyor yada freelance çalışılabiliyor. Serbest yani özgürce yada proje bazlı.

Eğitim derken Ülkenin her yerinde eğitim sistemi aynı. Benim sistemle ilgili sorunlarım var ve onuda Ev Okulu uygulaması ile en aza indirmeyi planlıyorum. Ev Okulu deneyimlerim için You Tube Evrim Çakıcı ve Instagram hesaplarımı takip edebilirsiniz.

 

 

Evden çalışmak, kolay yemekler, çocuk yetiştirme, seyahat hakkında kendi uyguladığım pratik yollar. İşleri kısa yoldan halledip yaşamaya ve çocuklarına daha çok zaman ayırmaya çalışan bir Annenin yolculuğu. Evrim Çakıcı You Tube kanalıma abone olmayı unutmayın.

 Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pin It on Pinterest