İstanbul’dan Göç Etmek

Her İstanbullunun hayali küçük bir yerde bahçeli bir ev değil mi ? Büyük Şehir’de yaşamanın verdiği zorluklar, pahalılık, kalabalık, trafik, stres, beton yığınları çoğu insanı bunaltmıyor mu ? İstanbul’dan göç etmek hayal mi ?

Yapılan araştırmalara göre yılda ortalama 9 bin kişi İstanbul’dan ayrılıyor. Hatta kendi yaptığım araştırmalara göre İstanbul’dan memleketine göç etmek isteyip maddi imkanı olmayanlara İstanbul Büyük Şehir Belediyesi köye dönüş lojistiği sağlıyor. Otobüs biletlerini alıyor,eşyaları ile göç edecek olanlara ücretsiz nakliye imkanı veriliyor. Aslında çok yıllar önce bu aşırı göçün önüne geçilmeliydi ama bu uygulamada bir nebze umut verici. Elbette ” Tersine Göç ” dedikleri bu durumu teşvik etmek daha da geliştirilmeli. Aksi halde şehirlerde kalabalıktan, pahalılıktan yaşamak iyice imkansız hale gelecek.

” Ah şöyle az bi sabit gelirim olsa yada işim garanti olsa ” giderim buralardan diyenler.. Sanırım biz o fırsatı çoktan LR Health Beauty İş Fırsatı ile yakaladık.. Beni takip edenler az çok biliyor zaten. Detayları okumak için blogumu ziyaret edebilir ve beni takip edebilirsiniz.

Ben doğma-büyüme İstanbulluyum. Eşim İzmit doğumlu. 18 yaşında Üniversiteyi kazananınca Tekirdağ’a yerleşmiş. Okul bitince de çalışmak için İstanbul’a gelmiş..Bizde İstanbul’da tanıştık ve 2004 yılında evlendik. 13 yıldır evliyiz.

Eşim çok uzun zamandır  ” Gitsek, küçük bir yere yerleşsek ” diyordu.. Bense doğma büyüme İstanbullu olarak ” Asla, mümkün değil, ailem burada, çevrem burada ” diyerek lafı ağzına tıkayıp 🙂 konuyu kapatıyordum..

Son 2 yıldır ise LR işimiz gereği sürekli seyahat ediyoruz. Sürekli İstanbul dışına çıkıyoruz. Ege’nin kasabalarını, küçük yerleri, Akdeniz’i bayağı gezdik. Her seferinde İstanbul’a dönerken  ” İstanbul büyük, pahalı, kalabalık, stresli ” diye düşünmekten kendimi alamıyordum.

Bilhassa küçük ilçelerde ve Anadolu kasabalarında gezerken yaşamın ne kadar ucuz olduğunu, küçük yerlerin ne kadar samimi ve sıcak olduğunu fark etmeye başladım. Mesela 4 kişi yöresel yemeklerle en fazla 65 tl hesap ödeyip tıka basa karnımızı doyurabiliyoruz ama İstanbul’da o kadar lezzetli ve özenli yemekleri yemek çok daha pahalı..

Her seyahatimizde İstanbul’dan daha da uzaklaştım aslında . Bu arada eşimin ısrarları devam ediyordu..Ben yine ” Hayır , hayır ” derken 2016 Aralık ayının ortalarında Bodrum’da LR semineri yapmaya karar verdik. Eşim bir gün önce gidip Muğla’nın Fethiye ilçesini kışın görmeyi teklif etti.

Eşim Fethiye’de kalbimi yeniden fethetti diyebilirim. Tabii Fethiye’de öyle 🙂 ..Aralık ayı ortasında ılıman iklimi, sakinliği, müstakil şirin evleri ile bir anda Fethiye’de yaşamaya karar verdik. Daha doğrusu eşim zaten hazırdı ben kararımı verdim bir anda. Eşim benden hiç umutlu değildi o bile şok oldu ..O kadar hayır demişim ki adama  umutsuzca bir  bekleyiş içindeydi..Ama sabreden derviş, muradına ermiş.

Kısacası ben karar verdiğimde eşim şok, eşim iptal 🙂

 

Fethiye Liman

Fethiye’yi gezdik o gün. Yemek yedik, bir kaç esnaf ile çevredeki insanlarla sohbet ettik..Meşhur Balıkçılar halinde felekten bir gece geçirdik.  İstanbul’a zor döndük desem inanır mısınız ?

O şirin ve küçük yerde ruhumuz zihnimiz o kadar dinlendi ki İstanbul’da nasıl bir hengabe ve koşuşturma içinde olduğumuzu fark ettik.

Bilhassa sezon dışında yaz ayları dışında Fethiye yaşamak için çok  ideal. Zaten biz yaz aylarında farklı yerlere seyahatler planlıyoruz.

Nitekim sonuçta 2017 mart ayında tekrar gidip evimizi ayarladık. Bu yazıyı yazdığımda yaklaşık 8 gün sonra taşınıyor olacağız inşallah.

Bakalım bizi neler bekliyor ? Biz güzel, doğal ve sakin bir yaşama niyet ettik. Çocuklarımız bahçelerde koşup oynasın, kendi sebze ve meyvamızı yetiştirelim, canımız istediğinde mas mavi sulara girelim  istedik. Küçük yerlerde küçük esnaftan alış veriş yapmak, herkes ile tanış olmak,  daha güvenilir daha sade daha özümüze uygun bir yaşam hedefliyoruz inşallah..

Tüm detayları sizlerle paylaşıyor olacağım..

Not: Foto temsili değil. Fethiye’de yaşayacağımız ev.

Fethiye

 

 

 

İstanbul’dan Göç Etmek” için 8 yorum

 • 27 Mayıs 2017 tarihinde, saat 23:39
  Permalink

  Sizin adınıza çok sevindim. Fethiye güzeldir. Yazın cıvıl cıvıl olur. Yaşamadım ama tatil amaçlı gidip aşık olduğumdan biliyorum. Büyük şehirlerin insan ömründen çaldığını düşünürüm hep. Trafikte geçen zaman, ev ile iş arası mesafe vs vs. Maddi zorluklar ise bambaşka. Çocuk büyütmek ve yaşamak için ne güzel bir seçim yapmışsınız. Sağlıkla, huzurla, keyifle güle güle oturun. Gönlünüzce olsun.

  Yanıtla
  • 28 Mayıs 2017 tarihinde, saat 22:32
   Permalink

   Ne güzel şeyler yazmışsınız Sevda hn 🙂 size katılmamak mümkün değil. Bir şekilde küçük yerlere göç sıklaşmalı yoksa şehirde nefes almak mümkün değil, yaşamak iyice zorlaşıyor..

   Yanıtla
 • 28 Mayıs 2017 tarihinde, saat 01:21
  Permalink

  Kucuk sehirlerde yasamak her ne kadar arzulanir bisey olsada. Is bulmak ciddi bi sorun ufak yerlesim yerlerinde. Bu yuzden millet buyuk sehrin stresine,pisligine,trafigine katlaniyor.

  Yanıtla
  • 28 Mayıs 2017 tarihinde, saat 22:31
   Permalink

   Çok haklısınız ..İş bulma sorunu oluyor ancak biz freelance çalışıyoruz ve hazır işimizle gidiyoruz yaptığımız işi herkes yapabilir ayrıca..

   Yanıtla
 • 28 Mayıs 2017 tarihinde, saat 13:35
  Permalink

  Guzel arkadasim gönlün gibi guzel bir yere gidiyorsun masmavi yemyeşil bir gun oradada yollarımız kesmişsin insallah Allah bahtınızda tahtinida acik etsin. Darısı bizim başımıza

  Yanıtla
  • 28 Mayıs 2017 tarihinde, saat 22:30
   Permalink

   Emine’cim canım inşallah dediğin gibi orada da yollarımız kesişir 🙂 amin bekliyorum sizleride..

   Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pin It on Pinterest