İkiz Gebelik Belirtileri Nelerdir ?

 

İkiz Gebelikler tekiz gebeliklerden farklı seyreder..Bazı belirtileri var ama zaten ultrasonda gebeliğin çok erken haftalarında ikiz bebeklerin kalp atışları duyuluyor ve görülüyorlar. Ben hamileliğimin 7. haftasında öğrendim ikiz gebe olduğumu..İkiz Gebelik Belirtileri Nelerdir ? 

Eğer ikiz gebelik yaşıyorsanız kanda yapılan gebelik testinde  hormon değerleri yüksek çıkar..

Ultrasonda 4. veya 5. haftadan itibaren ikiz bebekler fark edilir. İkiz Gebelik Nasıl Anlaşılır ? 
Ben hamile kalmak için ilaç tedavisi görmüştüm. Yumurta çatlaması için ilaç ve iğne kullanmıştım. Bu yüzden sürekli Doktor takibindeydim. 3 yumurta vardı ve Doktorumuz  ” Biz bir tane hedef alıyoruz ” demişti.. Ama işte Allah ikiz bebek verdi şükürler olsun ..

İlk aylarda ikiz gebeliklerde tekiz gebeliklere nazaran lekelenme ve kanamalar olabilir. Özellikle Doktor tedavisiyle elde edilen çoğul gebeliklerde risk daha yüksek oluyor. Mümkün mertebe istirahat etmek gerekli..

Benim çok uykum gelirdi, gündüzleri neredeyse uyuyarak geçirirdim. Sizde mümkün olduğunca uyuyun zira ikiz bebekler doğduğunda yorucu günler sizi bekliyor olacak 🙂

Söylememe gerek yok ikiz gebelikte karnınız daha büyük olacak 🙂 Ben 3 aylık gebeyken 5 aylık gibiydim..

Beslenme her gebelikte çok önemli ama ikiz gebeler kalsiyum, vitamin vb. alımına daha çok dikkat etmeli . Doktorunuzdan yardım isteyin. Benim dişlerim çok bakımlı, bembeyaz ve sağlıklıdır. Oldum olası yoğurt, ayran çok severim ve gebeliğim boyunca da yoğurtlu yemeklere aş erdim. Buna rağmen doğumdan hemen sonra azı dişlerimden biri tamamen çürüdü ..

Su su su için. Çoğul gebeliklerde genelde erken doğum olur..Bebeklerin ve sizin susuz kalmaması lazım. Nereye giderseniz gidin yanınızda su şişesi taşıyın ..

Bol bol dinlenin, bebekleriniz için yapmak istediğiniz hazırlıkları önceden tamamlamaya çalışın..

Sağlıkla gelsin ikiz bebekleriniz..

 

Evrim Çakıcı / İkiz Annesi

 

 

 Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pin It on Pinterest