İkiz Çocuklar Aynı Sınıfta mı Olmalı ?

 

İkiz Annelerinin en çok sorduğu soru..ikizlerin Eğitimi . İkiz Çocukların Aynı Sınıfta Olması..

İkiz çocuklar aynı sınıfta mı olmalı ?  Yoksa ayrı sınıfta mı olmalı ? 

Bu soruya hem uzmanların önerileri hemde kendi deneyimlerimle cevap veriyor olacağım..İkizlerin eğitimi kolay bir serüven değil. Her iki çocuğun yetenekleri ve öğrenme biçimleri farklı olabiliyor.

Tek yumurta ve aynı cinse sahip olan ikizler ayrı yumurta ikizlerine göre daha çok benzerlik gösteriyorlar. Birbirine çok benzeyen tek yumurta ikizleri birde aynı giydirildiğinde  daha da ilgi çekici oluyorlar..Çok sevimli gözüküyorlar ama sürekli birbirleriyle özdeşleştiriyorlar, ikisi bir bütün olarak algılanıyor ve kendilerine yansıtılıyor.

Oysa tek yumurta ikizleri de olsa ayrı karakter ve yeteneklere sahipler. Her ikisi de ayrı bir Dünya.. Bu durumda tek yumurta ikizlerinde biri baskın karakter biri çekingen karakter olabiliyor. Böyle bir durum varsa uzmanlarında önerdiği gibi kesinlikle ayrı sınıfta olmaları gerekli..
 

Peki ya ayrı yumurta ikizleri ? 

Gelelim benim ikiz çocuklarıma ve deneyimlerime.

 

İkiz Çocuklarımı aynı sınıfa verebilir miyim ?
İkiz Çocuklar Aynı Sınıfta mı Olmalı ?

Benim ikiz çocuklarım ayrı yumurta ikizleri, biri kız biri erkek.. Kreş döneminde beraber devam ettiler. Hazırlık ve 1. sınıfı özel bir kolejde okudular. Okul yönetimi ayrı yumurta veya tek yumurta ikizi olup olmadıklarına bakmadan ayrı sınıfa yerleşmelerinin daha uygun olacağını bize bildirmişti.

İki ayrı sınıf, iki ayrı sorumluluk, iki ayrı veli grupları, iki ayrı öğretmen, iki ayrı sınıf arkadaşları , iki ayrı arkadaşlarla görüşme meselesi .. Bu listenin ne kadar uzun ve yorucu olduğunu anlatamam.. İkiz çocuk büyütmek zaten başlı başına daha fazla güç ve kuvvet istiyor, daha çok ayrıntıya dikkat etmeniz gerekiyor..

Biz 2 yıl ayrı sınıfları deneyimledik. Benim ikiz çocuklarım ikisi de kendi alanlarında baskın ve girişken..İkisi de ayrıca arkadaş edinebiliyorlar ki biri kız biri erkek olduğu için ayrı arkadaşlıkları olmalı zaten.. Ayrı yumurta ikizleri tek yumurta ikizlerine oranla daha bağımsız oluyorlar..

İkiz çocuklar aynı anda anne karnında bulunmuş iki ayrı kardeş ve iki ayrı kişiliktir. 

Benim ikizlerim Duru ve Kaan , şu anda 3. sınıfta ve aynı sınıfta okuyorlar.. Tek öğretmen, tek sınıf, tek veli grubu ve ayrı bağımsız arkadaşlıkları, ayrı yetenek ve ilgi alanları var..Birbirlerine sınıfta destek oluyorlar ama ayrı ayrı zaman geçiriyorlar.. İkisi de kendi kafasına göre takılıyor yani 🙂

Mesela Kaan çok iyi yüzer, dalar..Babasıyla havuza gidiyor hafta sonları.. Kızım Duru, el sanatlarında ve resim yapmada çok başarılı . Bende onu ayrıca kursa götürüyorum ayrıca voleybol oynuyor..

Mesele bence sadece sınıf meselesi değil. Ebeveynler de ikiz çocukların ayrı yetenek , ayrı ilgi alanlarını desteklemeli. Ayrı arkadaşlıklar kurmaları için imkan tanımalı..

En güzel kararı siz kendi deneyimlerinizle vereceksiniz. Tek dikkat edilmesi gereken nokta tek yumurta yada ayrı yumurta ikizleri olup olmadığı..

 

Evrim Çakıcı / İkiz Annesiİkiz Çocuklar Aynı Sınıfta mı Olmalı ?” için bir yorum

  • 12 Kasım 2018 tarihinde, saat 16:26
    Permalink

    kesinlikle aynı sınıfta olmaları gelişimleri için çok önemli

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pin It on Pinterest