İkiz Bebeklerime Sütüm Yetmiyor Ne Yapmalıyım ?

 

 

Benimde ikiz bebeklerime sütüm yetmedi..Ani bir şekilde 28. hafta da doğum yaptım ve bebeklerim 93 gün kaldı Yeni Doğan Yoğun Bakımda..Ani gelişen durumlar, bebeklerimde yaşanan sağlık sorunları, stres, üzüntü vb.. süt üretimimi olumsuz etkiledi.

Bebekler yanımda olmadığı için süt sağma makinesine sağmam gerekti. Duygusal olarak zorlayıcı bir durum. Bunları başka bir yazıda detaylı konuşuruz.

Tek bebek büyütmekle ikiz bebek büyütmek arasında dağlar kadar efor farkı var. Tek bir bebeği emzirmek çok daha kolay..İkiz Bebekleri emzirmek daha fazla zaman, güç ve teknik  gerektiriyor..İkiz Annesi olmak başlı başına farklı ve özel bir durum. Ancak sütünüz yetmediğinde kendinizi yetersiz hissetmeyin..Çünkü siz elinizden geleni yapıyorsunuz.. Siz güçlü bir İkiz Annesisiniz.. Tek bebek doğuran Anneler bile lohusa depresyonu, emzirme sorunu, süt arttırma sorunu  vb. yaşıyorken sizin yaşadıklarınız çok normal..

Süt üretimi arttırmak için neler yapabilirim ?

İkiz bebekleri sık sık emzirmek, bol bol su içmek ve sıvı gıda ile beslenmek size çok yardımcı olacak.. Sık sık emzirme ikiz bebek bakımında yorucu olduğunu kabul ediyorum ama en azından ilk aylarda. Çünkü bebekler emdikçe vücutta süt üretimi artıyor. Bununla birlikte duygusal bağlanma da çok önemli faktör.. ” sütüm yetmez, sütüm gelmiyor ” gibi negatif düşünceleri çıkarın aklınızdan..

Anne sütü ve emzirme bebekler için çok önemli..

Ama sütünüz yetmediğinde yada benim gibi bir süre sonra artık gelmediğinde kendinizi kötü hissedecek bir durum değil..
Çevreden gelen sesler ..

Etraftakiler ne derse desin. Sizi ancak bir İkiz Annesi anlayabilir. Sırayla tek tek 5 tane bebek doğurmuş biride sizi anlayamaz..Tek bebek doğurup emzirenlerden hiç bahsetmiyorum bile..

Biz toplum olarak konuşmayı, birbirimizi eleştirmeyi çok seviyoruz..Hele Anneler.. Herkes en mükemmel Anne, herkes en iyi Anne.. Onlar kadar hiç kimse mükemmel bebek bakamadı, onlar öyle bir emzirdi ki cümle alem dersini aldı bıdı bıdı .. Bunların hiç bir önemi yok.

Siz bebeklerinize odaklanın..Emzirmek ve sütünüzü arttırmak için elinizden geleni yapın. Güzel düşünün, sevginizi ve ilginizi  bebeklerinize hissettirin..Onlarla güzel zaman geçirin, emin olun Anne sütü kadar gerekli ve onlar her şeyi hissediyor.. Bebekleriniz  güzel ve sağlıklı büyür Allah’ın izniyle.. 

Evrim Çakıcı / İkiz Annesi

İkiz Bebeklerime Sütüm Yetmiyor Ne Yapmalıyım ?” için bir yorum

  • 12 Kasım 2018 tarihinde, saat 16:28
    Permalink

    kesinlikle dikkate alacağım.teşekkürler

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pin It on Pinterest