İkiz Bebeklerim Uyumuyor / İkiz Bebeklerimi Nasıl Uyutabilirim ?

 

 

İkiz Anneleri ve bebekleri için uykunun ne kadar önemli olduğunu nasıl anlatsam bilemiyorum..

Birazcıkta olsa dinlenmek, birazcık sakinlik ahh nasıl büyük bir ihtiyaç..

” uyku nerede ? ben uyumayı unuttum ? ” diyen Anneleri buradan duyabiliyorum 🙂

Aslında bebekleri uykuya alıştırmak sandığınız kadar zor değil. Sadece bir kaç haftalık bir sistem kurmak ve ona uymak gerekiyor.. İkiz Bebek Bakımı ile ilgili yazdığım diğer yazılarda size hep sistem kurmaktan bahsederim..Çoğul çocuk büyütmek kesinlikle plan, program gerektiriyor..

Hatırlatma; ikiz bebeklerin beslenme, uyku, alt değiştirme vb. mutlaka her gün not edin ..

Bebeğinize kendi başına uyumayı öğretebilirsiniz. İkiz Bebekler içinde aynı şey hem geçerli hem ilk başlarda mutlaka yapılması gerekli. Uykusunu almış, sakin ve dinlenmiş bebekler ve anneleri için hayat kesinlikle daha kolay..
 

İkiz Bebeklerimi Nasıl Uyutabilirim ?
İkiz Bebeklerim Uyumuyor

Bebekler ilk 3 ayda anne karnı ortamında bulunmayı isterler..Bu dönemlerde göğsünüze yatırmak, kucaklamak gerekli..Bu günler geri gelmiyor o yüzden çevrenden gelen seslerle değil biraz daha içgüdüsel hareket edebilirsiniz. Dünya’ya yeni adapte olmaya çalışan bebeğinize ona sarılarak yardımcı olun..

Uyku düzenine gelince, ilk 3 aydan sonra artık bebekler gece 5-6 saat rahatlıkla uyuyabilirler. Bebeğinize uyumayı öğretmek için bir çok uzman görüşü, kitap, cd vb. var. Hepsini okuyun, faydalanın..

Ben size ikiz annesi olarak hem kendi deneyimlerimden hemde uzman görüşlerinden yola çıkarak bazı tavsiyelerde bulunacağım..

İkiz Bebeklerime Uyumayı Nasıl Öğretebilirim ? 

Bebekler gece ve gündüzü ayırt etmeyi öğrenmeliler. Ben bebeklerimi gündüz hiç bir perde filan kapatmadan ayrıca ufak tefek seslerden de kaçınmadan uyuttum ..İlk aylarda benim ikizlerim kuşluk vakti ve öğleden sonra olmak üzere iki kere uyurlardı. O sürelerde kendime ayırdığım zaman çok mutlu olurdum. Sakince yemek yapabilmek bile terapi gibi gelirdi bana. Sonra büyüdükçe günde bir kere 2 saat kesintisiz uyumaya başladılar. Yine benim için çok değerliydi o iki saat..Bebeklerimin altını değiştirip, besleyip gazını çıkarınca yataklarına bıraktım. Uyku rutini oluşması için  gece uykusunda oda muhakkak loş olmalı.. İlk zamanlar ağlayabilirler ama sorun değil. Çünkü nasıl uyuyacaklarını bilmiyorlar..Biz onlara öğretiyoruz..

Uykusu gelen Bebek uyur.. 

Uyku öncesinde daha sakin bir ortam oluşmalı..Ben birde akşam öğününde biraz daha tok tutacak gıdaları tercih ettim. Mesela ek gıdaya başladıktan sonra akşam öğününde tarhana çorbası gibi. Kaşık maması alıyorlarsa oda olur..

İkiz Bebekler birbirini uyandırır mı ? 

Evet uyandırabilirler ama onlar Anne karnında da onlar  beraberdi, birbirlerine alışmaları gerekiyor. İkiz Bebekleri ayrı odalarda yatıran aileler var ama bizde asla öyle bir şey olmadı..Ben ikizlerimi hep aynı anda uyuttum, aynı oda da uyuttum….Ayrı ayrı uyuyup uyanmalarının size hiç bir faydası yok..

Ayakta sallamayın..

Ben ayakta sallama olayının bazı Anneler tarafından bir gösterge olarak kabul edildiğini düşünüyorum ” Bebeğimle ilgileniyorum, ona daha çok zaman ayırıyorum ” gibi gibi.

Ayakta sallayarak uyutmak hem yorucu hem zaman kaybı hemde bebek uyumayı bir türlü öğrenemez..

Bebeğinize özellikle İkiz Bebekleriniz  uyumayı bir an önce öğrensin istiyorsanız ayakta sallama metodunu bir kenara bırakmalısınız ..

Uykudan önce masaj yapmak, kısık sesle ninni söylemek, uyku arkadaşı edinmekte işe yarıyor. Önemli olan kendi rutininizi oluşturmak..

Birde kendi isteği ile, bebekler sabah geç uyansın diye bebekleri geç yatıran Aileler var..Bebekler ne kadar geç yatarsa yatsın yaradılış gereği sabah erkenden uyanırlar, uyanmayan da vardır ama bu şekilde düzenleri bozuluyor. Bu yolu kullanan ailelerden duyduğum şikayetler ” benim bebeğim uyumuyor ” .. Uyumaz tabii, düzeni bozuluyor çünkü.. Bir uyku düzeni olmalı.

İnsan doğasında sabah erken uyanmak var zaten..Ayrıca okul döneminde filan zaten erken uyanacaklar.Erken kalkmak güzel bir alışkanlık .Ben çocuklarımı erken yatıp erken uyanmaya alıştırdım ve okul döneminde hiç zorluk çekmedim.

İkiz Bebekleri büyütürken etkili ve pratik yolları tercih edin.. Zor olduğu kadar çok keyifli ikiz bebek sahibi olmak.Evrim Çakıcı / İkiz Annesi

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pin It on Pinterest