İkiz Bebek Bakımı Nasıl Yapılır ?

 

Bir bebek beklerken ikiz bebeklerin kalp atışlarını Doktorunuz haber verdiğinden itibaren aklınıza ilk gelen soru  ” ikiz bebek bakımı zor mu ?  ” olur..Bende öyle oldu, kendimden biliyorum 🙂 Endişe, kaygı, korku hepsini mutlulukla birlikte yaşadım.. Hem çok güzel bir duygu hemde yetememe korkusu iç içe.. İkiz bebek bakımında edindiğim tüm  deneyimlerimin yeni ikiz annelerine öneriler ,  rehber olması niyeti ile yazıma başlıyorum..

 

İkiz Bebek Bakımı tekiz bebeklere göre çok daha fazla fiziksel yorgunluk ve daha sistematik bir çalışma gerektirir. Evet, doğru okudunuz sistemli çalışma. Güzel bir sistem kurarsanız işiniz çok daha kolay olur..

İkiz Bebeklere bilhassa ilk aylarda tek başına bakmak ciddi anlamda yorucu..Eğer imkanınız varsa aile büyüklerinden yardım istemekten çekinmeyin. Yada bir yardımcı vb.  Ancak bu yazım  tamamen yalnız bakan Annelere pratik öneriler içerecek..
İkiz Annelerine Öneriler 

İkiz Bebek Bakımında emzirmek başlı başına bir olay. Uzmanlar genelde ilk aylarda bebeklerin bacakları dışarı gelecek şekilde emzirmeyi tavsiye ediyor. Bu şekilde ikisini birden emzirebileceğiniz için..Ancak bebekler büyüdükçe bu yöntem geçerliliğini yitiriyor. Öncelikle şunu kabul edin, onlar Dünya’ya iki kişi olarak geldi ve siz tek kişisiniz..Önce birini sonra diğerini emzirmeye alıştırmalısınız..6. aydan sonra ek gıda ve kaşık mamasına geçildiğinde ana kucağı, mama sandalyesi vb. ile ikisini karşınıza alıp beslemeniz çok daha kolay olacak emin olun ..Ben eşim, annem ve yardımcıdan destek aldım..Eşinizle iş paylaşımı yapın..Yemeğinizi çok pratik ve mümkünse akşamdan yapmaya çalışın..Kolay pişen, ayıklanmış, doğranmış gıdalar tercih edin.

 

İkiz Bebek Bakımı Nasıl Yapılır ?

İkiz Bebeklerde uyku düzeni oluşturmanız size çok büyük fayda sağlayacak. Mutlaka ikisini aynı anda uyutun..Uyku düzeni oluşturmak için ayakta sallama metodunu ben kesinlikle kullanmadım. İkiz bebeklerim 3 ay kuvözde kaldıkları için orada beslenme ve uyku rutini oluşmuştu. Hemşireler bana  ” eve gidince bütün düzenleri bozulur, beslenme, uyku hepsi birbirine karışır ” filan demişti. Hiçte öyle olmadı  çünkü tüm gücümle sistem kurup onu korumaya çalıştım..Bebeklerimi güzelce besleyip, gazı çıkarıp altını temizledikten sonra uyumaları için kendi yataklarına bıraktım..Tabii ilk zamanlar hep gözetim altında.. Benim bebeklerim günde iki kere düzenli olarak uyurlardı..Uyuyan bebek büyür, sağlıklı gelişir ve bence daha sakin olur..Bu uyku dönemlerinde de ben kendime ve yemek yapmaya zaman ayırmaya çalışırdım..

İkiz Bebek Bakımı Nasıl Yapılır ?

Öncelikle büyük bir not defteri edinin..Her sabah uyandığınızda yeni bir sayfa açın, o günün tarihini yazın ve sayfayı ikiye bölün.. Mesela ben bir tarafa Duru diğer tarafa Kaan yazardım. O gün yaptığınız tüm beslenme, uyku, alt değiştirme, ilaç saati vb. her şeyi muhakkak yazın.. Öncelikle bebeklerin ve sizin kahvaltınız çok önemli güzel bir gün geçirmek için..Cam, kapı silme vb. işleri ikiz bebekleriniz büyüdüğünde istediğiniz kadar yaparsınız. Şimdi şu anda tüm enerjinizi ve ilginizi bebeklerinize verin..Çabuk büyüyorlar, zaman hızla geçiyor emin olun..Sonra insan keşke daha çok tadını çıkarsaydım diyor.. Kendimden biliyorum 🙂

İkiz Bebeklerde alt değiştirme, banyo yapma vb. tüm işleri sırayla yapmanız gerekecek eğer size yardım eden biri yoksa. Ben yardım eden birileri olmasına rağmen tek tek sırayla yıkardım bebeklerimi. Önce birini yıkayıp, güzelce kurulayıp giydirir sonra diğerine geçerdim. Eğer çok yorucu oluyorsa bir gün birini öbür gün diğerini yıkayın..

Ben internetten market alışverişi yaparak zamandan çok tasarruf ettim.Hem ağır poşetleri elimde taşımak zorunda da kalmadım. Büyük marketlerin hepsinden internetten alışveriş yapabilirsiniz. Hem hangi markette hangi üründe kampanya var kısa zamanda internette gezerek görüp daha ekonomik alışveriş yapabilirsiniz. İkiz Ailesi olmak aynı zamanda daha tasarruflu davranmak demektir çünkü 🙂

Şimdi geldik benim en sevdiğim bölüme 🙂 En en en sevdiğim hatta egomu okşayan bir durum ve kesinlikle tüm ikiz anneleri bunu hak ediyor.. Haftada iki gün veya ne zaman çok bunalsam hemen önce kendim hazırlanır sonra bebeklerimi hava durumuna göre bir güzel hazırlardım..Yanıma su, bez vb ihtiyaçları alırdım..Dışarı çıkarken özellikle kıza pembe oğlana mavi giydirirdim.. Açık havada yürüyüş yapar ve evime yakın olan bir AVM’ye giderdim..Bazen faturalarımı öder bazen evime yakın pazara uğrardım..Dışarıda bizi ikiz bebek arabası ile gören bizi tanımayan, sokaktan geçen herkes selam verir, bebekleri sever , güle güle büyütün derdi.. Bunun bana verdiği motivasyonu  size anlatamam.. Ruhum okşanırdı resmen .. Hele birde Allah kolaylık versin, Allah yardımcınız olsun diyenler yani sizinle empati kuranlar yok mu ? İşte onlar iyi ki varlar.. Böyle hem ucuz hatta bazen bedava hemde eğlenceli aktiviteler bebeklerinize ve size iyi gelecek..

Bir İkiz Annesi olarak size diyorum ki, asla kendinizi eve kapatmayın. Alın bebeklerinizi parka çıkın, sokağa çıkın, pazara gidin..İlla çok pahalı aktivitelere ihtiyacınız yok..Biz her hafta mutlaka pazarda gezerdik. Ek gıdaya başladıktan sonra Duru ve Kaan pazarda gezerken muz, çeçil peynir vb. yerlerdi..Miss gibi hava alıp evde güzelce uyurlardı..

İkiz Bebek Bakımı Nasıl Yapılır ?

 

Evet güzel Anneler buraya kadar okuduysanız aklınıza yatacak güzel önerilerde bulunduğuma inanıyorum.. İkiz Bebek annesi olmak daha yorucu ama muhteşem bir şey.. Ve kendinize en uygun sistemi kurarsanız bu zorlu süreci daha kolay atlatabilirsiniz.

İkiz Annesi / Evrim Çakıcı

 İkiz Bebek Bakımı Nasıl Yapılır ?” için bir yorum

  • 12 Kasım 2018 tarihinde, saat 16:29
    Permalink

    ikiz bebek bu devirde gerçekten zor. gayretiniz ve azminiz için tebrik ederim.

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pin It on Pinterest