Hayatımdan Çıkardığım Gereksiz İnsanlar/ Sil Gitsin

 

Artık eskisi gibi değilim..Artık hayatın Sil tuşuna çok rahat basıyorum. Çok rahat Hayır diyebiliyorum. 16 yaşından beri çalışıyorum. Hem okudum hem çalıştım. Bir kaç kurumsal firmada görev aldım.  Eski bir Bankacıyım. Blog yazarıyım.  Tam 4 yıldır da Network Lideriyim. Sayısız insanla temas ettim. Çok defa kırıldım, üzüldüm, yanıldım, ama hepsine teşekkür ediyorum, tüm deneyimlerimi sevgi ile kabul ediyorum..Şu an ki Evrim olmam da büyük rol oynadılar. Şu an aldığım ve hayatımın en huzurlu olduğum, en kendimden emin olduğum kararları alabilmeme yardımcı oldular.

İş, aile, akraba, arkadaş kim olursa olsun aşağıda madde madde yazdığım insanları enerji alanımdan hemen uzaklaştırıyorum. Bunların hepsi kendime, kişiliğime, benliğime olan saygımdan..Bir tane ben var ve ben’e çok iyi bakmalıyım, onu koruyup kollamalıyım. Onu üzecek her eylem ve kişiden uzak durmalıyım. Benlik Ego değil kendine değer vermek ve farkında olmaktır.

 

Sil Gitsin
Hayatımdan Çıkardığım Gereksiz İnsanlar

1.) Saygısız İnsanlar.. Küçüğe saygı büyüğe saygı benim mottom. Eğer saygı görmek istiyorsanız önce saygı duymayı bileceksiniz. Büyükler de küçükleri durduk yere sürekli tenkit etmek, eleştirmek, laf sokmak  vb. hareketleri yapıyorlarsa ona göre de karşılık alırlar. Yada arkadaş, iş, akran çevremiz.. Herkes birinin hakkına, hukukuna, emeğine saygı göstermeli. Saygısız ise hemen uzaklaşıyorum..

2.) Nankör İnsanlar .. İş,aile, arkadaş, akraba çevresi kim olursa olsun tek taraflı fedakarlık sürekli fedakarlık sürekli verici olmak nankörlük getiriyor beraberinde. Az yapacaksın ki değerli olsun. Emeğime nankörlük edenlere de tavrım gayet net..Kimse için daha fazlasını yapmıyorum. Ne kadar az o kadar iyi.

3.) Değer vermeyenler.. Mesela yakın zamanda kızım çok  önemli bir ameliyat geçirdi. Kim aradı yada kim ziyaretimize geldi. Gerçekten yakın civarda olup ziyaretimize gelmeyen arkadaşlar var. Onlarla ilişkim devam ediyor ama benim için mesafe açıldı. Daha çok karşılıklı iş alışverişi yada arada bir merhaba diyebileceğim kişiler olarak görüyorum. Çünkü bu durum hastalık, ameliyat çok başka. İnsan hastanede olunca yada evde hastası olunca gözü kulağı kapıda oluyor. Yaşayanlar bilir.  Eğer gerçek Arkadaş iseniz mutlaka bir şekilde yanınızda olur insanlar.
 

4.) Çıkarcı, Menfaatçi, Yalaka insanlar.. Her sektörde, her çevrede vardır böyleleri. Kendi ayakları üzerinde duramazlar, kendilerine ait bir duruşları, fikirleri  yoktur. Kimde bir çıkar görürse onun yanına gider başka bir yerde daha büyük bir çıkar bulursa öncekini hiç acımadan satar. Belki biraz ağır geliyor bu sözlerim ama yıllardır iş hayatımda  sayısız insanla iş yapınca neler gördüm neler yazdıklarım çok az gelir.. Yazdıklarımın çok daha fazlasını deneyimledim emin olabilirsiniz.

 

5.) Cahil İnsanlar..Bakın Üniversite diploması ile filan alakası yok. Cahil insan yanlış bilen ama yanlışını bir türlü kabul etmeyen, araştırma yapamayan, empati kuramayan, bulunduğu ortama ayak uyduramayan kişidir. Birde Cahil kurnazlığı vardır. Onlar Zeki değil kurnazdır. Kurnazlık ve yanlış bilgi beraberinde her türlü olumsuzluğu getirir.

Ne demiş Mevlana Hazretleri  ” Cahil kimsenin yanında, kitap gibi sessiz ol. ” Mevlâna. Böyle insanlara asla tek kelime etmiyorum.6.) Haksızlık karşısında susanlar .. Hayatımda en tahammül edemediğim şey haksızlık. Hak hukuk benim için çok önemli. Kimsenin hakkını gasp etmem, yiğidi öldürürüm ama hakkını veririm, yanımda bir haksızlık yapılırsa karşı dururum. Ama bazı tipler var çıkar, menfaat korkusundan titrerler, yanlarında yapılan bir haksızlığa karşı duramazlar.   ” Bana dokunmayan yılan bin yaşasın ” derler.. Kendileri gibi etten kemikten yaratılmış insanlardan korkarlar..

Mesela bu konuda çok önemli bir deneyim yaşadım. Bizim camiada bir şekilde o sıralarda çok yükselmiş bir Lider vardı. Herkes ondan çok korkardı  ( ben hariç, ben hep çatır çatır kavga ettim camiada herkes bilir ) arkasından konuşulanları bir duysanız ama yüzüne gelince insanlar el etek öperdi. Ağzım açık hayretle izledim 3 yıl boyunca. Sonra bir gün o kişi şirketle büyük sorunlar yaşadı ve iş akdi feshedildi. Anacım siz o el etek öpenlerin arkasından sosyal medya da yazdıklarını bir görseydiniz aman Allah’ım .. Yine ağzım açık hayretle izledim. Yani Azizim insanoğlu bu ne zaman kime ne yapacağı hiç belli olmaz.

En iyisi kendine net bir duruş net bir tavır belirlemek. İş yaparken işe göre davranmak, iş yaptığın insanları yada özel hayatında dostlarını birbirinden ayırmak.

 

7.) Olumsuz, Negatif, Her işin ters tarafını görenler..Beni aşağı çeken, enerjimi düşüren, olumsuz kelimeler kullanan, hayatta hiç bir hedefi hayali olmayan insanlardan uzak duruyorum..Birlikte hayal kurabildiğim , hayatta amacı olan insanlara önem veriyorum. Mesela çalışan üreten kendi ayakları üzerinde duran kadınları çok seviyorum. Onlarla birlikte olunca enerjim artıyor.  Mesela bazen sosyal medya da denk geliyorum. Köyünde bahçesinde şalvarını giymiş yemenisini takmış kendi yetiştirdiği pişirdiği ürünleri satan kadınlar var. Hem üretiyorlar hemde sosyal medya da kendi pazarlamalarını yapıyorlar. işte onlar müthiş şahane kadınlar, onlardan çok güzel enerji alıyorum. Hayatın içinde akıp giden, kendine bir yer edinen, üreten , çabalayan , mücadele eden insanlarla bir arada olmaya çalışıyorum.

 Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pin It on Pinterest