Göynük ve Taraklı’da Kısa Bir Mola

Eşimin ailesi Ankara’da yaşadığı için sık sık gideriz Ankara’ya. Giderken İstanbul-Ankara otobanını kullanıyoruz. Son yıllarda her dönüşte tarihi Beypazarı ilçesini ziyaret ederdik. En son Beypazar’ından dönerken yol kapalı olduğu için farklı bir yola girmiş ve Bolu / Göynük ilçesini keşfetmiştik.

Evet tahmin ettiğiniz gibi Bolu/ Göynük ilçesinde verdik bu sefer dönüş molamızı.

Göynük, Bolu il sınırları içinde ve merkeze 98 km. Bence tam bir Anadolu kasabası. Her şey tarih kokuyor, Anadolu kokuyor. Ahşap mimari ön planda. Bizi büyüleyen en önemli kısmı da bu. İlçenin çok sakin ve çok pozitif, huzur dolu bir enerjisi var. İlçeye girer girmez o dinginliği hissediyorsunuz.

İstanbul ve Ankara’nın ortasında. Bence hafta sonu gezmek için çok ideal.

 

unnamed (1)

 

unnamed (4)

 

Ahşap ve Bakır hediyelik eşyalar çok ucuz. Bende biraz alış-veriş yaptım. Hatta Kaan için ahşap arabada aldık.

Karnımız acıktı tabii. Kendimiz hemen Merkez’de bulunan Osmanlı Lokantasına attık. Sulu yemek çeşitleri çok. Biz yöresel yemeklerin tadına bakmayı tercih ettik. Keşli cevizli erişte, elde açma mantı, güveçte etli yaprak sarma ve fırında sütlaç Hem lezzetli hem ekonomik.

 

unnamed (5)

 

unnamed (6)

 

Göynük’ten çıkıp İstanbul tabelasına tam dönmüştük ki ani bir U dönüşü ile Sakarya / Taraklı ilçesine girdik. Ben daha önce bu tarihi ve şirin ilçeyi hiç duymamıştım. Eşim duymuş daha önce hatta sosyal medya’da yer bildirimi yapınca Üniversiteden bir arkadaşı da geldi bizi görmek için.

Sakarya İl sınırları içinde Taraklı. 3 katlı ahşap evleri ile Osmanlı mimarisi hakim. Yine tarihi atmosferi ile büyülendiğimiz bir ilçe. Üstelik insanları çok samimi ve güler yüzlü.

 

unnamed (2)

 

unnamed

 

 

unnamed (1)

Bolu / Göynük çarşıda köylüler yerli ürünleri satıyor.

 

unnamed (11)

Taraklı Sokakları

unnamed (9)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pin It on Pinterest