Geleceğin Sırt Çantalı Gezginleri

Son yıllarda 22-26 yaş arası gençler sırt çantası ile Dünya’yı geziyorlar. Türkiye’de de artık Sırt Çantalı Gezginler çoğalıyor.

Artık iş ilanlarında bile ” Kaç dil biliyorsunuz ? ” sorusunun yanına ” Kaç ülke gördüğünüz ? ” de ekleniyor..Dünya dönüşüyor, değişiyor ve küçülüyor. Artık teknoloji daha çok hayatımızda ve Dünya neredeyse elimizin altında. İletişim kurmak ve bir şeylere ulaşmak çok kolay.

Ne yalan söyleyim, şimdi ki aklım 10 sene önce olsaydı bende eşime derdim ” Haydi kalk gidiyoruz ” diye.. Ama bizim zamanımızda yoktu tabii böyle şeyler. İnternet ve sanal ortam büyüdükçe daha çok farkında olduk her şeyin. Bize Okul yıllarımızda öğretilen belli kalıplar vardı. Oku, iyi bir işe gir, evlen, sabit hayat, çocuk doğur vb..

Ama şimdi öyle değil. Özgürlük daha önemli.Şimdi de gençler evleniyor ama ev tutmuyorlar..Ev, eşya, düğün gibi masraflar yerine Sırt Çantalı Gezgin olarak Dünya’yı geziyorlar.. Ne müthiş bir deneyim. Elimde sihirli değnek olsa 15  yıl öncesine gidip bu deneyimleri yaşamak isterdim.Elimizde sihirli değnek olmadığına,  15 yıl öncesine gidemediğimize göre bizde eldeki imkanlarla ailece seyahat ediyoruz, yeni ülkeler keşfetmeye çalışıyoruz. 4 kişilik çekirdek ailemle..

Ben bu akımı çok destekliyorum ve çocuklarımı birer Sırt Çantalı Gezgin olarak yetiştirmeye gayret ediyorum.

İkizlerim Duru ve Kaan 8 yaşındalar. Son 2 yıldır aktif olarak ailece sürekli seyahat ediyoruz. Kendi sırt çantaları var. İster uzun gezilere çıkalım ister hafta sonu günü birlik geziler yapalım onlarda sırt çantaları olmadan bir yere gitmezler. Sırt çantalarının içinde ihtiyaçları olabilecek her şeyleri var. Su matarası, yedek kıyafet, bir kaç oyuncak veya hikaye kitabı, küçük el feneri, büyüteç vb.

Onlara şimdiden seyahat etmek mikrobunu ve sırt çantası ile özgürce keşfetmenin yollarını öğretiyoruz. Dünya bizim evimiz ve hepimizi aynı ilahi güç yarattı. Dillerimiz, ırklarımız ve inançlarımız farklı olabilir. Hepimiz insanız ve farklılıklara saygı duyarsak her yerde mutlu yaşayabiliriz. Duru ve Kaan’a örnek olmaya gayret ettiğim en önemli konulardan biridir farklılıklara saygı duymak.

Seyahat etmek hem ruhsal hem zihinsel hem fiziksel açıdan çok faydalı.

” Hiç bir şey zekayı seyahat etmek kadar geliştiremez ” Emile ZolaSeyahat eden, farklı ülkeleri, farklı kültürleri tanıyan, yolculuk yapan insanlar her zaman daha pozitif ve daha üretken olurlar. Problem çözme yetenekleri ve pratik zekaları gelişir. Yollar insanın ruhunu ve zihnini açar.

” Yavaş yavaş ölürler seyahat etmeyenler, yavaş yavaş ölürler müzik dinlemeyenler, vicdanlarında hoş görü barındırmayanlar ” Pablo Neruda

Sizi bilmem ama ben evimde geleceğin sırt çantalı gezginlerini yetiştiriyorum..Okul sınavlarının, özel okulların ve çocukların at yarışı gibi yarıştığı günümüzde bir çok ebeveynin hayali ” Aman çocuğum Doktor olsun Avukat olsun Profesör olsun ” .. Ben onu bunu bilmem arkadaş, benim çocuklarım önce sağlıklı, mutlu, özgür ve gezgin olsunlar. Birde çok ama çok severek yapacakları ve onları daha da özgür kılacak bir meslekleri olsun yeter..Belki iyi bir aşçı, belki çok iyi bir spor eğitmeni, belki gelecekte önümüze çıkacak teknoloji ile ilgili başka bir meslek.. Hayırlısı neyse o olsun. Teslimiyet huzurdur..

İnsan istediği yerde yaşayabilir. Çocuklarım içinde hayırlısı neyse onu istiyorum hep. Özgür olmaları önemli. İnsan ancak özgür olduğu ortamlarda yaratıcı ve üretken olabilir.

Plaza çalışanları özgür değildir mesela. Onların hepsi modern köleler..Bu konu ile ilgili ayrı bir yazı yazacağım..

Bizim yüce kitabımız Kuran-ı Kerim’de de seyahat etmeyi teşvik eden ayetler var. Bir tanesi ile yazımı sonlandırayım.

De ki; ” Yeryüzünde gezip dolaşın da, Allah ilk baştan nasıl yaratmış bir bakın ”  Ankebut / 20

 

Geleceğin Sırt Çantalı GezginleriBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pin It on Pinterest