Geleceğin Meslekleri Nelerdir ?

 

İnternet ile yakından haşır neşir olmaya başladığım 2004 yılından beri en çok araştırma yaptığım konuların başında gelir Geleceğin Meslekleri . Hayatımıza teknolojinin daha çok girmesi ile şüphesiz farklı meslek dalları ortaya çıkmaya başladı. Var olan bir çok meslekte İnternetin gücü ile daha değişiyor, gelişiyor..Geleceğin Meslekleri Listesi

Hem araştırmacı kişiliğim hemde bir Anne olarak Geleceğin Mesleklerini araştırdım ve yazdım. Zira kendim de 2006 yılında büyük bir Bankada tabiri caizse ” gül gibi işimden ” istifa edip İnternette yapılacak işler arasına dalıp yeni meslekler edinmiş biri olarak deneyimlerimi de katıyorum yazıma. Sanal alışveriş sitelerinde dükkan açıp boks malzemeleri mi satmadım ?  blog mu yazmadım ?  kendime fazlaca güvenip KOSGEB’ten yeni girişimci desteği alıp tek başıma online alışveriş sitesi mi açmadım ? yoksa en son 3 yıl önce sanal ortamın ve İnternetin  bana verdiği yetkiye dayanarak Alman firması LR Health Beauty ile Türkiye’de ağ pazarlaması mı kurmadım ? Ben İnternette çalışıp para kazanacağım dediğimde en başta kocam, ailem ve banka dahil tüm çevrem gülmüşlerdi bana. Ancak bugün geldiğim noktada ne kadar yenilikçi ne kadar ileriyi görerek hareket etmişim kendim bile kendimi çok alkışlıyorum 🙂 bu konuda mütevazi olamam. Zira çok az insan bundan 11 yıl evvel asgari ücretin en az 3 katı maaş+ özel sağlık sigortası + ssk + yemek + servis vb bırakıp özgürlüğü ve yeniliği seçebilirdi.Teknoloji ve İnternet ile birlikte iş Dünyasının ihtiyaçları da farklılaşıyor. Teknolojik uygulamalar ve gelişmelerle oluşan bilgileri kontrol etmek, kümelemek, raporlamak için Veri Analistlerine ihtiyaç duyulacak. Veri Analisti demek en yalın en basit hali ile Geleceğin Bilgi Kaşifleri demek. Sayısal alanlarda eğitim almak, güçlü sezgilere sahip olmak, matematiksel bilgileri sunum haline getirebilmek gerekiyor.

Genel olarak bilgisayarlar artık hayatımızın ayrılmaz bir parçası olduğu için doğru orantılı olarak bilgisayara bağlı meslekler de artacak. Yazılımcılar, Veri Güvenliği Uzmanları, Bilgisayar Programcıları iş Dünyasının olmazsa olmazları.

Geleceğin Meslekleri Nelerdir ? diye düşünürken  kodlama eğitimini çok önemsiyorum. Yani Bilgisayar dili. Gerek sanal ortamda çalışanlar gerekse yeni nesil muhakkak kodlama eğitimi almalı. Çocuklara kodlama eğitimi veren bazı firmalar da var artık.


Teknoloji Dehası Steve Jobs kodlama konusunda şöyle diyor; ” Bilgisayar programlamayı herkes öğrenmeli. Çünkü bu, insana nasıl düşüneceğini öğretiyor. Ben Bilgisayar bilimini sosyal bir bilim olarak görüyorum. Bu herkesin öğrendiği bir şey olmalı. ”Hızla artan Dünya nüfusuna bağlı olarak barınma ihtiyacı da artıyor. İnşaat sektörü, Mimar ve Mühendislerin yeri daha da sağlamlaşıyor.

Nanoteknoloji, robot, yapay zeka, enerji, malzeme mühendisliği gibi bir çok alanda uzman kişilere ihtiyaç olacak.

Ve yeri çok sağlam olan gittikçe ihtiyacın artacağı olmazsa olmaz Geleceğin Mesleği Nitelikli Pazarlama ve Satış Uzmanları. Zamanımızın çoğu İnternette geçiyor. Markaların çoğu İnternette sanal mağaza açıyor. Klasik ticaretin yerini sanal ticaret alıyor. Artık İnternette var olmayan bir işletme gerçekte ayakta durmakta zorlanacak gibi gözüküyor. Bu durumda da mobil pazarlama büyük bir ivme kazanıyor. Ticari işletmeler, markalar gelecekte daha çok mobil pazarlamaya ihtiyaç duyacak.

Yakın bir gelecekte daha yaratıcı daha üretken daha inovatif insan beynine ihtiyaç artacak. Ticari rekabet sanal ortamda artacak buda işletmeleri daha yaratıcı çözümler bulmaya itecek. Sürekli gelişen, değişen insan ve kurumlar gelişim uzmanlarına ihtiyaç duyacak. Yenilikleri takip edip uygulayabilmek için gelişim uzmanları Geleceğin Meslekleri arasında.

Robotlar hayatımıza girecek ve bizim yapmayı sevmediğimiz zaman alan ” el oyalayıcı ” diye tabir ettiğimiz işleri yapacaklar.

Geçenlerde The School Of Mandıra Filozofu kitabını okuyordum. Orada Geleceğin Meslekleri için ayrılmış bir bölümde dikkatimi çekenleri de sizlerle paylaşmak istiyorum.

Yetenek ve Kültür Danışmanı; Bireylerin seçtikleri pozisyon veya meslek hakkında eğitim, bilgi ve becerilerin geliştirilmesi için yardımcı olan program hazırlayan kişiler.

Digital Detoks Terapisti; Benim en çok merak ettiğim bu meslek dalı oldu. Mobil cihazlar ve sosyal medya o kadar hayatımızın içinde ki, tuvalete bile cep telefonu ile gidiyoruz. Durum böyle olunca digital detoks için uzman yardımına ihtiyacımız olacağı kesin.

Siz hiç duydunuz mu ? Ölüm Sonrası Online Hesap Yöneticisi .. Bende ilk duyduğumda Töbe Yarebbim demekten kendimi alamadım 🙂 ama sosyal medyadan bunu da beklerim valla 🙂  öldükten sonra kişilerin sosyal medyalarından post paylaşmak yada kapatmak vb işler yapacaklarmış.

Birde kendi kişisel görüşümü paylaşmak istiyorum. Şu an Ülkemizde çiftçilik, hayvancılık çok zor durumda ama git gide doğal ve ekolojik çiftliklere ihtiyaç ve ilgi artacak. Hızlı gıdaların, genetiği ile oynanmış gıdaların daha da artacağı önümüzdeki yıllarda bahçede sebze meyve yetiştirmek ve satışını yapmak iyi bir gelir kapısı olacak. İnsanlar şehirde modern hayatın içinde ekolojik tarım çiftliklerine ekolojik doğal tarım ürünlerine daha çok para ödemeyi göze alacak. Tatillerin bile bence konsepti değişecek. Çiftlik ve bahçeler  butik oteller, sağlık ve detoks kampları daha da rağbet görecek.

İki çocuklu bir Anne olarak erken yaşta çocuklarımın eğilebileceği alanları onlara göstermeye çalışırken elbette araştırmalar yapıyorum, gelişmeleri yakından takip ediyorum.

” Benim kızım, benim oğlum Doktor olsun, Avukat olsun ” gibi söylemlerim hiç olmadı. Çünkü yakın bir gelecekte daha inovatif daha özgür meslekler yeni nesili bekliyor. Neden olmasın ?

Tabii önemli olan onların hangi alanı tercih edeceği hangi alanda mutlu olacakları ve yetenekleri neler ? İnsan severek yapmalı işini mecbur olduğu yada mecbur bırakıldığı için değil.

Duru ve Kaan için hayatta en önemli dileğim çok severek çok tutku ile yapacakları bir mesleklerinin olması.

 

Selam ve Sevgi ile

Evrim Çakıcı

İkiz Annesi, Motivasyoncu, Networker, Blogger, GezginBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pin It on Pinterest