Fiji Adaları

 

Fiji, uzak ara benim en gözde diyarımdır. Kalabalık yerleri ve modern kentleri sevmediğimi söylemeliyim, ben doğa insanıyım. Fiji tüm yıl hava sıcaklığının 27-30 derece ve  suyun da 25-26 derece olduğu Pasifikte bir ada grubudur, sadece aralık ayı ve ocak ayında fırtına sezonudur. Beyaz kum plajları, kristal berraklığında turkuazımsı suları ve yeşil ormanları ile Fiji’nin doğası inanılmazdır.
İngilizler ve koloniler gelmeden önce Fiji oldukça  ilginçti. insanların organlarını yiyorlardı Mesela diğer kabilelerin en güçlü savaşçısının kalbini veya çok zeki birinin beynini yiyorlardı.Günümüzde inançları genelde  Hristiyanlık ve Katolikliktir.
Benim oradaki insanlarla hep güzel anılarım var. Bi kere hepsi çok yardımsever,arkadaş canlısı,daima gülümseyen sahip oldukları en ufacık şeye kadar paylaşan kişiliğe sahipler.  Hatta bir varlıkları olmasa bile diğerleriyle paylaşıyorlar.
Burada  geceliği 20 TL den başlayan Hotel yada 2000 TL lik 7 yıldızlı konaklamak için Hoteller bulabilirsiniz.Ben yerlilerle temas kurdum çünkü bu insanlar sizi ağırlamaktan çok mutluluk duyuyorlar.Yöredeki insanlarla 2,5 ay boyunca üç farklı adada kaldım.İnsanlar  küçük bahçelerinde  yetiştirdikleri meyveyi sebzeyi yada ormandan, sudan  buldukları şeyleri yiyorlar.
Bu yüzden onlarla birlikte sabah 8 de kalkarak ormana gidip gün boyunca ihtiyacımız olan şeyleri topluyorduk bahçelerine yeni bitkiler dikiyorduk , bunu sadece haftanın belirli günlerinde öğlene kadar yapıyorduk günün geri kalanında sahile gidiyor şelale’ye gidiyor Ragbi(ulusal spor) veya dalış yapıp mercanları izliyor ve balık tutuyorduk.Bu güzel insanlar hala 5 yıl geçmesine karşı beni oğlu,kardeşi veya abisi olarak görüyorlar…….

Ben 48 ülke gezdim, içlerinde en çok sevdiğim Fiji Adaları oldu. Son seyahatimde Türkiye’ye yürüyerek geldim. Onuda başka bir yazıda anlatırım.

 

INSTAGRAM ; @travelfelix 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pin It on Pinterest