Fethiye’de Yaşam İlk 10 Gün

 

İstanbul’dan göç   edip Fethiye’ye taşınalı tam 10 gün oldu.  Fethiye’de yaşamın ilk günleri tahmin ettiğiniz gibi koli açmak, ev yerleştirmekle geçti..

Yeni bir ev ve yeni bir hayat kurduğumuz için hala bazı eksiklerimiz var. Onları da bugün yarın bitirmiş olacağız inşallah..

Evde durmak sabit  bir yerde yaşamak bana göre değil. Her fırsatta Fethiye ve civarını keşfetmeye çıkıyoruz. Yerel halk ile ve bizim gibi dışarıdan buraya yerleşenlerle iletişim kurmaya çalışıyoruz..

İlk 10 güne dair izlenimlerim güzel ve huzurlu.. Yerel halk samimi, sıcak kanlı.. Burada yaşam büyük şehirlere oranla ucuz ve sakin.. Kimse bir yerden bir yere koşturmuyor..Metrobüs telaşı, dolmuş sırası, ağzına kadar dolu otobüsler filan yok..Genelde herkesin altında motor veya bisiklet var..Bu şekilde ulaşım sağlıyorlar.. Zaten küçük bir yer burası, bir yerden bir yere ulaşmak 10 dk. 🙂
Sahilde Cafe, Pub ve Restaurant’lar var. Fiyatlar uygun..Zaten geçen senelerdeki kadar turist ile dolu değil buralar..Büyük şehirlerden göç edenler daha fazla gibi geldi bana..

Burada köylü pazarları var..Çok seviyorum pazar gezmeyi, alış-veriş yapmayı.. Pazarlarda çok güzel elde açma gözleme , taze sıkılmış meyve suları var..Oturup soluk alabiliyorsunuz.. Elde açılmış otlu peynirli gözlemeler 7 tl. Büyük şehirlerde ola bu fiyata elde açılmış gözleme mümkün değil..

Fethiye Köylü Pazarı

İstanbul’da olsaydık eğer muhtemelen çocuklarım sitenin havuzunda olacaklardı. Oysa şimdi burada Ege’nin mas mavi koylarında her gün başka bir yerde denize girme şansları var. Deniz, kum, gün eve doğa’da vakit geçiriyoruz yapay havuzlarda değil..

Hayat daha sakin daha yavaş akıyor küçük yerlerde.. İnsanlar an’ın tadını çıkarıyor..Herkes ” sorun yok hallederiz ” modunda 🙂

İşte insan büyük şehirde hasret kaldığı bu güzelliklere çabuk alışıyor..

Herkes ” İstanbul’u özlüyor musun ? ” diye soruyor.. Tabii sevdiklerimi özlüyorum ama o stresli ve koşturmacalı hayatı, taş yığınları arasında yaşamayı, trafikle boğuşmayı asla..

Fethiye’de Yaşam İlk 10 Gün” için 2 yorum

 • 14 Haziran 2017 tarihinde, saat 10:55
  Permalink

  Çok güzel bir karar vermişsiniz; tebrikler Evrim Hanim. Fethiye’ye iki kez gittim; çok ferah bir yer olmasi dikkatimi cekti. Bir ara ben de emekli olunca oraya, Ölüdeniz ‘e yerlesmeyi dusundum. Daha var emekliligime. Bir keresinde Çiftlik tarafında denize uzak bir otelde kalmistik; Dreamland, çamların arasında çok dinlendiriciydi bir oteldi. Yaka Park da cok guzeldi. Yol kenarındaki gözlemecilerin gözlemelerine doyum olmuyordu. Ogretmenin yeri diye bir gözlemevi vardı; belki hala duruyordur. Keşke biz de sizin gibi cesaretli olsak. Bol güneşli günler Evrim Hanim.

  Yanıtla
 • 11 Temmuz 2017 tarihinde, saat 11:07
  Permalink

  Fethiye yi çok seviyorum. Sabah yürüyüşe çıktığımda sahil kenarına büyük pet şişe şeklinde yerleştirilmiş pet şişe toplama bidonlarının dolu olduğunu gördüğümde ağlayacaktım, abartmıyorum. içinde alakasız tek bir çöp dahi yoktu.

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pin It on Pinterest