Fethiye’de Gezilecek Yerler / Fethiye’de Ne Yapılır ?

 

Eminim  Fethiye’de Gezilecek Yerler ile ilgili bir çok yazı vardır. Onları da okursunuz ama ben Fethiye’de 1 hafta tatil yapan biri olarak yazmıyorum bu yazıyı..Tam 1 yıl boyunca Fethiye’de yaşamış biri olarak yazıyorum . O yüzden lütfen sonuna kadar okuyun.

2017 Haziran 2018 Haziran arasında tam 1 yıl ailece yaşadık Fethiye’de.. Yazı, kışı, baharı her mevsimi… Doğal güzellikleri, tarihi zenginlikleriyle Akdeniz’in en güzel sahil kasabası..Kısıtlı olan tatil günlerinizi  en verimli şekilde kullanmak isterseniz mutlaka bana kulak verin.

Türkiye’nin cennet koyları Fethiye’dedir..Hatta belkide Dünya’nın en güzel koyları. O yüzden Fethiye’ye gelecekseniz havuz başında köpük partilerini unutun bence, koylara dalın. İlk iş Karagözler Koyları olmalı . Hepsi bir yarım daire gibi, önce hepsini görün.  Bizim favorimiz ise orta seviye herkesin takılabileceği Fethiye Küçük Samanlı koyuydu.. Tam deniz kenarında şezlonglar, iskele..Çocuklu aileler için çocukları takip etmek açısından çok verimli. Üstelik localar da var uygun fiyata kiralayabiliyorsunuz ..

Birde boncuklu koyu var. Boncuklu koyunda Denize girmeden gelmeyin bence..Ölüdenizi sorarsanız, hiçte sandığınız gibi ölü değil :)) gayet açık bir deniz, gayet dalgalar yüzünüze doğru çarpıyor ve gayet soğuk.. Gerçek ölüdeniz de denize girmek isterseniz ben size kum burnu plajını öneririm. İki tarafı var. Çocuklu yada çocuksuz gidenler için çok uygun ..Aşağıda foto da çocukları bırakıp kaçamak yaptığımız bir günden kare..Haritada gördüğünüz o uzun burun varya ha işte orası. Burnun bu tarafı çakıl taşlı ama turkuaz bir renge sahip, pırıl pırıl..Burada ben çok rahat ettim. Diğer tarafta 50 mt git denizde su dizine kadar ve kum.. Küçük çocuklarla orada çok daha rahat edersiniz.

Kumburnu Plajı
Fethiye’de Gezilecek Yerler / Fethiye’de Neler Yapılır ?

Burası da Kumburnu plajının kumlu olan çocuklar içinde çok uygun kısmı ..

Fethiye Ölüdeniz Kumburnu Plajı
Fethiye Gezilecek Yerler.

Peki güzel bir köy kahvaltısına ne dersiniz. Kargı köyü yakınlarında Fethiye Enver Yalçın Yörük Müzesi. Portakal bahçeleri arasında..Tüm kahvaltı çeşitleri el yapımı. Reçeller, meyve suları, tereyağı.. Kahvaltı çeşitleri geniş ve standart. El yapımı ekmekler de var. Kahvaltıdan sonra Yörük Müzesini de ücretsiz olarak gezebilirsiniz. Orada kahvaltı yapmadan dönerseniz Fethiye’ye gittim demeyin 🙂 Gidince bana da haber verin. Çok beğeneceğinizden şüphem yok ..

 

Fethiye Enver Yalçın Yörük Müzesi
Fethiye’de Gezilecek Yerler / Fethiye’de Ne Yapılır ?

Bir kahvaltı alternatifi daha, bunu da yapmadan sakın dönmeyin.. Yazıya şu fotoyu eklerken bile bu kahvaltıyı ne kadar özlediğimi anlatamam. Salı ve Cuma günleri Fethiye’de pazar kurulur. Her iki pazarda da gözleme yapan kadınlar var. Biz 1 yıl boyunca her cuma ( eğer şehir dışında değilsek ) istisnasız cuma pazarında kahvaltı yaptık..Geçerken miss gibi taze yeşillikte alırdım, orada da veriyorlar zaten. Turşu, zeytin filanda var yanına.. Elde açılan her çeşit gözleme katmer bulabilirsiniz, afiyetle..Miss misss o ahnegi mutlaka yaşayın .. Bu arada ben en çok tereyağlı katmeri severim :))

Fethiye Köy Kahvaltısı
Fethiye’de Gezilecek Yerler / Fethiye’de Ne Yapılır ?

 

Fethiye Cuma Pazarı
Fethiye’de Gezilecek Yerler / Fethiye’de Ne Yapılır ?

 

Fethiye’de Antalya’da olduğu gibi  her şey dahil konseptli Otel bulmak mümkün değil. O yüzden programınızı Fethiye’yi keşfetmeye ayırın mutlaka .. Fethiye’de sulu yemek yapan esnaf lokantaları çok ama ben size nokta atışı öneriyorum. Çağ Kebabı Cezayirli Usta kesinlikle et döner yiyecekseniz Balık Çarşısı içinde.. Fethiye’de tektir o kadar söylüyorum .. 

Siz şimdi çalış plajını da sorarsınız :)) Çalış plajı muazzam güzellikte..İsterseniz  hiç bir ücret ödemeden havlunuzu getirip denize girebilirsiniz. Ama ben en çok yaz akşamlarında serin bir şeyler içerken yada güneşli güzel bahar günlerinde kahve içerken ziyaret etmeyi tercih ettim.

Fethiye Çalış Plajı
Fethiye’de Gezilecek Yerler / Fethiye’de Ne Yapılır ?

Tabii biz kadınların en çok sevdiği çarşı pazar var. Pasaport çarşısı turistik, şirin bir çarşı.Keyifli vakit geçirebilir, alışveriş ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.

Bu arada Fethiye’ye gelipte imkanı yok yamaç paraşütü yapmadan dönmeyin diyemeyeceğim :)))) tabii ki ben yamaç paraşütü yapmadan çok rahat döndüm valla :))) Yapmak isteyenler Ölüdenize insin, orada sizi bulurlar zaten ..

Ölüdeniz’den bambaşka bir cennet Faralya köyü, yeryüzü cenneti..Baba dağına sırtını yaslayan Faralya köyüne doğru çıkın..Tam ölüdenizi filan ayağınıza seren dik yamaçta güzel bir kaç çay bahçesi var.Manzaraya karşı mutlaka bir çay için. Fethiye’ye gidipte Faralya köyünü görmeden dönmeyin.

Fethiye Faralya Koyu
Fethiye Gezilecek Yerler, Faralya Koyu

Önceleri neden taşındım , neden buradayız diye hayıflanıyordum. Hatta İstanbul’a kendimi zor geri attıktan 3-5 ay daha devam etmişti  ” Bizim orada ne işimiz vardı ? ” diye.. Ama şimdi anılara, eski fotolara baktıkça iyi ki bu deneyimi yaşamışız diyorum ..

Burası Karagözler Koyunda Yunus Nadi İlkokulunun   bahçesi. İkizlerim Duru ve Kaan 2. sınıfı bu güzel okulda okudu. Şimdi diyeceksiniz ki  ” bu güzellikler bırakıp gelinir mi ? ” ..Bizim o kadar çok farklı sebeplerimiz vardı ki. Onu başka bir sefere anlatırım inşallah …

Fethiye’de Gezilecek yerler / Fethiye’de Ne Yapılır ?

 

 Fethiye’de Gezilecek Yerler / Fethiye’de Ne Yapılır ?” için 2 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pin It on Pinterest