Evden Çalışma Modeli Yasallaştı

 

Evden Çalışma Uzaktan Çalışma Esnek çalışma 

“İşçinin, işveren tarafından oluşturulan iş organizasyonu kapsamında iş görme edimini evinde ya da teknolojik iletişim araçları ile iş yeri dışında yerine getirmesi esasına dayalı ve yazılı olarak kurulan iş ilişkisi” olarak tanımlanıyor.

Çalışma Sosyal ve Güvenlik Bakanlığı 4857 sayılı iş kanunu üzerinde ” Geçici iş ilişkisi kurma ve uzaktan çalışma modeli ” tasarısını kabul etti.

 

Evden Çalışma Esnek Çalışma Uzaktan Çalışma
Evden Çalışma Esnek Çalışma Uzaktan Çalışma

Haberi gördüğümde çok şükür dedim. Bir işi bir eylemi yerine getirmek proje yürütmek bir organizasyon sağlamak sadece masa başında sabahtan akşama kadar bir ofis içinde olmamalıydı..10 yıl önce çalıştığım Bankadan istifa ederken fark etmiştim bunu.

Gelişen teknoloji ile birlikte zaman ve mekan kavramı git gide ortadan kalkıyor..Sanal ortamda iş ağı kurup insanlarla iletişime geçilebiliyor. İnternetin olduğu her yerde Dünya’nın herhangi  bir noktasına ulaşabiliyorken işimizi de neden sanal ortamda yapmayalım. 10 yıldır söylüyorum bunu zaten ve 10 yıldır internet ortamında gerek alış-veriş siteleri üzerinden gerek blog yazarak ve son 2 yıldır internet üzerinden Network ağı kurarak para kazanıyorum. Artık esnek çalışmayı Devlette tanıdı. Ne kadar güzel ..

Hem çalışan için hem işveren hemde çevre için avantajları çok.. İstanbul gibi metropol bir şehirde yaşıyorsanız bulunduğunuz yerden çalışmak trafikte vakit kaybetmemek adına büyük avantaj…Her sabah ve akşam milyonlarca insan yollara düşüyor işe gitmek için. Evinde veya uzakta teknolojiyi kullanarak işini yapabilecek insanlar hem toplu taşımada hem de tek olarak araç ile yollara düşmeyince trafiğin hafiflemesine yardımcı olacaktır. Bir Anne gözü ile bakarsak trafikte geçirilen en az 2 saatlik zamanda çocuklara yemek yapılabilir, spora gidilebilir veya ev işleri toparlanabilir. Kişinin kendi tercihine bağlı..

Zaman tasarrufu olacağından daha verimli çalışır kişi. Hem evine ailesine varsa çocuklarına hemde kendisine daha çok zaman ayıran kişi mutlu olur. Verimliliği işine de yansır.. Zaten özgür olmak o bilinç ile çalışmak bile rahatlatır insanı..İşverenler için büyük ve maliyetli ofis masraflarından bir kurtarıcı olabilir. Hemde bence internet üzerinde kurulan iş ağı daha çok zaman ve hız kazandırır..

Tabii tüm bu avantajların yanında ufak bir sorun evden ve esnek çalışan kişinin kendi iç disiplinini oluşturması. Evden de çalışsak disiplinli ve sorumlu olmalıyız. 10 yıldır evden çalışan deneyimli biri olarak söylemeliyim ki işe gider gibi hazırlanmak önemli iç disiplini oluşturmada. Mesela pijamalarla değil yine işe uygun düzgün bir kıyafet ile geçmeli pc başına..Bazen TV izleme arzusu ağır bassa da evden çalışma modeli yeni çağın modeli. Önümüzdeki yıllarda daha da artacak esnek çalışma ve evden çalışma…

 

 

Evden Çalışma Modeli Yasallaştı” için 4 yorum

 • 9 Aralık 2016 tarihinde, saat 14:56
  Permalink

  Ne mutlu size…çalışma serbestliğiniz var.Özellikle çalışan çalışmayan tüm anneler için bu modeller çoğalır umarım…

  Yanıtla
  • 12 Şubat 2017 tarihinde, saat 20:22
   Permalink

   inşallah. oldum olası özgürlüğüme düşkünüm ancak Anne olduktan sonra özgür ve serbest çalışmak daha da önem kazandı.

   Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pin It on Pinterest