Ev Ödevi Gerekli mi ?

İtirazım var arkadaş ! Ev ödevine karşıyım. Farklı yetenek ve kapasitelerde bulunan çocukların tek bir düzen sistemle eğitilmesine karşıyım. Ev ödevi gerekli mi ? Hayır bence değil..Çocuklara daha çok akranları ile oyun oynama, deney yapabilme, üretebilme alanları gerekli. Doğa ve açık alanlar gerekli..

Farklılıklarının, yeteneklerinin ortaya çıkabilmesi için özgürce oynamaya, daha çok deney yapmaya, spor ve sanatsal faaliyetlere ihtiyaç var. Ama nerede ? Zaman kalıyor mu ev ödevi yapmaktan ?

Tam gün Okul sistemi ile sabah acele kahvaltı yap, servise yetiş. 5 dk teneffüs saatlerinde çocuklar nefes mi alacak ? oyun mu oynayacak ? Yoksa sosyalleşecekler mi ?

Bizim çocuklar Devlet okuluna gidiyor. Öğle arası 1,5 saat ve eve geliyorlar yemeğe. Yine acele yemek ye sonra yine servise yetiş.

Okul dönüşü çocuklar yorgun geliyorlar. Biraz dinlenme, akşam yemeği derken sonra ev ödevi yapmak durumunda kalıyorlar. E bu çocuklar ne zaman serbest oyun oynayacaklar ?

Haa bu arada geçen sene 1. sınıfta Duru ve Kaan İstanbul’da özel bir kolejde okuyorlardı. Özel ve paralı okullarla ilgili düşüncelerimi daha yazmadım bile, zira hiç hoş şeyler değil. Onlarda ayrı bir Dünya, çoğu ticaret peşinde..

Serbest ve özgür kalmayan, üretemeyen insan beyni gelişemez, üretemez. Askeriye gibi her şey tek tip, tek düzen..

Dün Okul’da gezerken ilan panosunda şöyle yazıyordu ” Bilginin yarısından fazlası derste öğrenilir ”

Evde çocuklar tekrar yapabilirler evet ama düzenli ve bitirmek zorunda oldukları akademik ödevlere karşıyım.

Onun yerine deney çalışmaları verilsin, hikaye kitapları okusunlar akşamları. İlkokul çocuğu resimlerle, oyunlarla, sanat ve sporla desteklenmeli ki öğrenmekten keyif alsın. Öğrenmeyi öğrensin. Ben Uzman Eğitmen, Pedagog filan değilim. Sadece kendisini sürekli geliştirmeye çalışan, okuyan, araştıran ve gelişen Dünya’yı takip eden bir Anneyim.

Son yıllarda farkındalığın artması ile birlikte milyonlarca Anne ve Eğitimci ev ödevini sorgulamaya başladı. Ev ödevleri çocuklarda ve hatta bir çok ailede stres yaratıyor özellikle bizim gibi iki veya daha fazla çocuklu ailelerde. Büyük bir sorumluluk gibi korkuyor çocuklar. Oysa oyun ve teşvik ile çocuklar özgür bırakılırlarsa daha çabuk ilerliyorlar.

Kaçıncı yüz yılda yaşıyoruz yaaa ! demekten kendimi alamıyorum.

Amerika’da yaşayan Avukat Anne Sara Benet , ” Ev Ödevine Karşı Dava ” isimli kitabın yazarı.  ( The Case Aganist Homework ) . İlkokulda verilen ödev ile Akademik başarı arasında bağlantı olduğunu gösteren hiç bir bilimsel çalışma olmadığının altını çiziyor. Ancak her çocuğun öğrenme şekli farklı ve bunun ile ilgili yapılmış bir çok araştırma var. Sizler de araştırabilirsiniz. Zira ben araştırıp yazacağım.

Kesin olan bir konu var ki, her çocuğun öğrenme ve algılama şekli çok farklı. İkiz çocuk annesiyim ve her iki çocuğumda birbirinden farklı.

Bizim ülkemizde ev ödevinden yana olan bir çok Aile’de ödevleri kendisi yapıyor, çocuk değil.

Geçenlerde yine araştırma yaparken bir makale de okumuştum. Çocuğun öğrenmesi ve beyinde nöronların birbiri ile bağlantı kurabilmesi için baskı ve zorlama altında değil, özgür ve kendini iyi hissettiği yerlerde olması gerekiyormuş. Çok zor değil bunu anlamak. Siz kendinizi düşünün, şahsen ben sürekli baskı ve bir şeyleri yapma zorunluluğu hissedersem iyi derecede üretemiyorum.

Evrim Çakıcı You Tube kanalımda Ev Ödevi Vlogumu izlemeyi, beğenirseniz Like tuşuna basmayı ve abone olmayı unutmayın lütfen ..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pin It on Pinterest