Datça Yağhane Butik Otel

Çok merak ettiğim Datça yarımadası için kısa bir gezi yaptık. Gezimizde Eski Datça’da küçük, şirin bir işletmede konakladık. Datça Yağhane Butik Otel..

Datça yarımadası genellikle küçük, şirin butik otellerin olduğu, eski Datça’nın kendine özgü taş mimarisi, daracık sokakları, el yapımı el işi tezgahları, minik butik şirin restaurantları, turkuaz rengi cam gibi koyları, ter temiz plajları ile bence çok özel bir tatil kasabası.

Beni biliyorsunuz küçük, şirin, hikayesi olan işletmeleri ve onları anlatmayı çok seviyorum. Gezimizde bize eşlik eden Datça Yağhane Butik Otel‘in kısa hikayesinden bahsedeceğim size.  Sizde merak ettiniz değil mi ? Nereden geliyor bu Yağhane ismi ?

Aşağıda fotoda gördüğünüz kahverengi raflı dolabın olduğu bölge Datça’da ilk zeytin yağı sıkımı yapılan yer. Bu alan ilk yapıldığı gibi taş mimarisi ile hiç bozulmamış. Bu nedenle işletmenin adı Datça Yağhane Butik Otel.

Datça’da ilk yağ sıkılan yer.

İşletme yıllardır hizmet veriyor. Geçtiğimiz yıllarda tek tek yatakların bulunduğu, tuvalet ve banyoların ortak kullanıldığı, bahçesinde yoga için özel bir yerin olduğu Yoga Merkeziymiş. İnsanlar bu huzur dolu mekana  yoga yapmak, kendi ile baş başa kalmak, içe dönmek için geliyorlarmış. Yine aynı huzur dolu bu mekan şimdilerde  8 odalı, bahçesinde bostanda yetiştirdiği sebzelerle misafirlerine yemekler hazırlayan, rengarenk bahçe düzeni, ekmeğinden makarnasına kadar her şeyin özenle elde yapıldığı butik bir otele dönüştü.

Datça Yağhane Butik Otel Kahvaltı

 

Datça Yağhane Butik Otel Kahvaltı

Duru ve Kaan akşam üstü bahçede oynarken Datça Yağhane Butik Otel’in  Elia isimli ( Elia yunanca’da  zeytin anlamına geliyor )  restaurantından miss gibi ekmek kokuları geldi. Duru ve Kaan hemen ” Koca etli hamburger ” siparişi verdi :))  Hamburgerler ekmek el yapımı, köfte ev yapımı ve bahçeden koparılan marullar ile hazırlandı.

 

Datça Yağhane Butik Otel Elia Restaurant

Ziyaret ettiğimiz işletmelerde bildiğiniz gibi en önem verdiğim ayrıntı çocukların mutluluğu. Rengarenk bu şirin bahçede fotolardan da anlaşıldığı üzere çocuklar keyifle oynadı.

Datça Yağhane Butik Otel

 

Datça Yağhane Butik Otel

Aklımız fikrimiz hep yemekte olduğu için 🙂 işletmenin isim hikayesinden direkt olarak mutfağa daldık ama otantik ve mistik dokunuşlarla hazırlanmış odaları bir görseniz ah bir görseniz 🙂 hadi fotolara beraber bakalım o zaman..

Odaya ilk girişte aldığınız enerji çok önemli. Huzur vermeli insana..Bu açık yeşil, eskitme dekorasyon, koridorlarda bulunan kitaplıklar, aynalar, eski oymalı bir kaç koltuk tarihi bir köşkte misafir olmuşsunuz hissi uyandırıyor.

Datça Yağhane Butik Otel

 

 

Datça Yağhane Butik Otel

İşte burası balayı odası 🙂 odanın içinde camekanlı bir küvet var. Yeni evliler ve aşıklar için de ideal bir butik işletme.

Datça Yağhane Butik Otel

 

Datça Yağhane Butik Otel

Datça Yağhane Butik Otel  oda+kahvaltı şeklinde hizmet veriyor. Akşamları Elia Restaurant’ta harika bir akşam yemeği yiyebilirsiniz ekstra ücretle. Yeni yüzü ile hizmet vermeye başlayan işletme fiyatları makul tutuyor.

İşletmeyi  http://www.datcayaghane.com/  adresinde ziyaret edebilirsiniz.

Instagram : @datcayaghanebutikotel.com  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pin It on Pinterest