Datça Turu ve Şahane Koyları

Muğla’nın şirin ilçelerinden biri olan Datça binlerce yıllık tarihe sahip bir yarımada.

” Mekanım Datça olsun ” demiş Can Yücel ..Can Yücel’in Eski Datça’da bulunan evi kapalı belli zamanlarda ziyarete açılıyormuş.

Datça, daha çok butik ve küçük aile işletmelerinin olduğu, yöresel motiflere rastlayabileceğiniz çok özel bir tatil kasabası.

Eski Datça‘dan başlayalım anlatmaya. Kendine özgü taş mimarisi, taş ve dar sokakları, rengarenk açan çiçekleri, el işi tezgahları, tarih ve yöresel motifleri ile Eski Datça sokaklarında huzur patlaması yaşamanız olası. Zira benim öyle oldu. O atmosferde, sakin ve dingin enerjisinde kaybolup gittim, dizlerimin bağı çözüldü.

 

 

 

Eski Datça                            “Gezmek ve yer değiştirmek akla yeni bir dinçlik getirir.”  Seneca

 

Eski Datça Sokakları

El işi tezgahları var. Ahşap mumluklar, mini porselen objeler, el yapımı bademli sabunlar  vb.  özel ve butik hepsi. Hediyelik almak içinde harika bir yer.

 

Turkuaz rengi cam gibi koyları, berrak suları, tertemiz plajları, kalabalık olmayışı huzurlu ve özel tatil isteyenleri kendisine çekiyor.

Palamutbükü Datça

Palamutbükü’nü çok sevdim ben. En çokta sahil kenarında % 100 keçi sütü ile üretilen ev yapımı dondurmaları. Orada yediğim dondurmayı başka hiç bir yerde yemedim. Kapalı hazır dondurmaları hiç sevmem ben. Nerede ev yapımı dondurma bulsam yerim. Ayrıca sahilde bulunan balık restaurantlarında keyifli bir akşam geçirilebilir. Yine küçük şirin pansiyonlarda konaklayabilirsiniz. Özel ve şahane butik tatil isteyenlere. Biz şimdilik günü birlik ziyaret edip akşam eski Datça’da bulunan otelimize döndük. Ancak daha sonra kesinlikle inşallah yine gelecek biz 🙂

Palamutbükü Plajı

Çok sevdim  bu koyu ben. Ertesi gün çocuklarla rahat rahat denize girebileceğimiz bir yer arayışındaydık. Burayı tavsiye ettiler. Datça’nın Bodrum’a bakan tarafında Karaincir koyu.

Karaincir Koyu Muğla

50 metre kadar yürüsen de su seviyesi diz üstü. İncecik kumları, tertemiz suyu ile çocuklar için inanılmaz ideal bir yer. Ben çok beğendim tabii Duru ve Kaan’da hem denizde hemde kumda bol bol oynama fırsatı buldu..

“Yaşa, seyahat et, maceraya atıl, şükret ve asla pişman olma.” Jack Kerouac

 

Karaincir Koyu

Bir gittiğim yere bir daha gitmeyi sevmem. çok nadiren isterim tekrar görmeyi. Datça’mı ? Kesinlikle tekrar görmek istediğim daha çok deneyimlemek istediğim bir yer.

 

 

Datça Turu ve Şahane Koyları” için bir yorum

  • 30 Haziran 2017 tarihinde, saat 00:47
    Permalink

    Türk hava yolları helsinki – izmir uçuşları için 450 euro istemese . Belki bizde gelir arada memleketi gezeriz 🙂

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pin It on Pinterest