Çocuklarla Kapadokya’da Balon Turu

 

Geçtiğimiz hafta sonu çocuklarımızla yaptığımız yaptığımız Kapadokya gezimizin en adrenalin dolu anları hiç şüphesiz Balon Turu oldu. Deniz seviyesinden yaklaşık 5,500 feet yüksekte bi ara ” N’apıyoruz Biz ” demiş olsam da 🙂 iyi ki iyi ki deneyimlediğim, harika ve hayatımızda en güzel anılarımızda iz bırakanlarda çoktan yerini aldı.

Aslında yükseklik korkum var benim. Bir önceki hafta Galata gezimizde çıktığım Galata Kulesinde çocuklarımla birlikte panik olmuş, kulenin etrafına zar zor dönüp hemen içeri girmiştim. Bu tecrübeden sonra eşim Balon Turu yapabileceğime üstelik çocuklarla hiç ihtimal vermiyordu. Bende çok istememe rağmen olayları akışına bırakıp Kapadokya’ya doğru yola çıkmıştık.

Bu arada Çocuklarla Kapadokya’da Nerede Kalınabilir  ? başlıklı yazımı okumadıysanız linke tıklayıp deneyimlerimizi okuyabilirsiniz.

Hotelimize vardıktan sonra uzun zamandır takipleştiğimiz Butterfly Baloons  firması pilotlarından Pilot Fatih Bey ile Hotel sahibimiz Çetin Bey’inde verdiği cesaret ile  görüştüm ve karar verdim 🙂 Zaten Butterfly firması bu işi butik tarzda yapıyor. Kapadokya’da tüm Balon uçuşları Havacılık Bakanlığı kontrolünde. Uygun rüzgar uygun hava koşulları dikkate alınıyor. Aksi halde kesinlikle uçuş yapılmıyor. Uçuş kurallarına uyup rüzgarında yardımı ile güzel bir Balon Turunu anılarınıza ekleyebilirsiniz.

İnişte ve Kalkışta uyulması gereken tüm kurallara uymalısınız. Mesela sepet iniş yaparken yere çömelip mümkünse kafanızı sepetin içine sokmanız gerekiyor. Sepetin içinde tutunmak için ipler var. 7 yaşında olan Duru ve Kaan’da elbette bizim ve Pilotumuz Halil Bey’in söylediği tüm kurallara uydu .

” Hayat ya cesur bir maceradır, yada hiç bir şey ”

Pilotumuz Halil Bey , bu işi çok sevdiğini ve çocukluk hayali olduğunu anlattı bize. Aslında başka bölümde okumuş ama sonra hayallerinin peşinden gidip 2 yıl daha Balon Pilotluğu için eğitim almış. İşini severek yapan ve hayallerinin peşinden giden insanlarla bir arada olabilmek çok keyifli. Uçuş sırasında Kapadokya’nın güzelliklerini de anlattı bize.

Bu arada fotoda bir parti görüyorsunuz 🙂 Evet doğru . Hadi gelin anlatayım neden böyle bir parti var Balon sonrası.

Butterfly Baloons
Butterfly Baloons

Kapadokya’da Balonlar uçmaya başladığından beri bir gelenek varmış. Her Balon yere indikten sonra güzel bir masa kuruluyor hemen ve şampanya patlatılıyor. Şampanya içmeyenler ve çocuklar için  meyve suyu da var. Bende gördüğümde şaşırdım 🙂 ve bayıldımmm.

Balon Turu tam bir ekip işi. Siz yukarıda Balon ile uçarken şirketin arabaları ve bir ekip sizi takip ediyor. Çünkü Balon ile rüzgarın en uygun olduğu yere iniş yapabiliyorsunuz ve tabii iniş yeri belli olmuyor 🙂 Her şey dikkatle hesaplanıyor ve mükemmel bir takım çalışması ile Balon Turu tamamlanıyor. Yani verdiğimiz para sonuna kadar helal..

Not: Butterfly firması 0-6 yaş arası çocukları almıyor. Ancak vücut gelişimi öndeyse istisnalar olabiliyor. Sepet boyu yanılmıyorsam 1 mt. den biraz fazla. Duru ve Kaan’da dışarıyı sepetin kenarından izleyebildiler.

Kapadokya Balon Turu Butterfly Baloons
Kapadokya Balon Turu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pin It on Pinterest