Çocukla Seyahat

Çocukla evden dışarı çıkamayanlardan mısınız ? Yoksa nerede gezme var çocuklarla en önce yola koyulanlardan mı ?

Sizi bilmem ama ben ikinci kategoriye giriyorum. Kapı gıcırtısı duysa oynayanlar gibi, gezme lafı duydum mu başlarım hemen çocukları hazırlamaya.. Hiç üşenmem 🙂

Siz çocukla seyahat edebilenlerden misiniz ? Yoksa seyahat edemeyenlerden misiniz ?

 

EVRIM_LOGO2-1
Evrim Çakıcı Gezgin Blogger

Bir tek çocuk doğurup kapı dışarı çıkmaya üşenen annelerde var..Yada benim gibi ikiz çocukları  torlayıp toplayıp yola koyulanlar da 🙂

Bence bu insanın içinden geliyor. Kişinin yapısı ile alakalı. değil iki çocuk daha fazla çocuğa sahip olup çok sosyal olan ailelerde var.

Bence çocuğu nasıl alıştırırsan öyle gider. Hep bu felsefe ile büyütüyorum çocukları. Çok sık seyahat ederek örnek oluyoruz ki 🙂 ileride onlarda sırt çantaları ile Dünya’yı keşfetmeye çıksınlar. Farklı ülkelerde farklı kültürleri farklı insanları tanıma istekleri oluşsun.Bir Gezgin sözü derki; ” Dünya’da hiç bir şey seyahat etmek kadar zekayı geliştiremez. ”

Çocuklarla seyahat etmek sandığınız kadar zor değil. Yalnızca her daim hazırlıklı ve planlı olmalısınız. Benim vazgeçilmezim iyi hazırlanmış bir sırt çantası. Çocukların yaş durumlarına ve ihtiyaçlarına göre değişmekle beraber yedek kıyafetler, içme suyu, ıslak mendil, serin havalar için hırka, birer tane oyuncak bizim önceliklerimiz. Arabamızda veya yanımızda bu şekilde hazırlanmış sırt çantalarımız olduğunda rahat seyahat edebiliyoruz.

15392890_1189974907704350_2900006306464448527_o
İzmit Körfezi

Oldum olası aşırı pinpirikli bir Anne olmadım. Dünya üzerinde milyonlarca kadın doğuruyor. Aşırı hassas aşırı titiz aşırı pinpirikli olmaya karşıyım. Sonuçta her şeyin fazlası zarar öyle değil mi ?

Çocukların özel sağlık sorunları veya özel durumları yoksa doğal ve normal davranmalı.

Benim belli başlı kurallarım var. Mesela çocuklarıma asla kraker, cips vb. şeyler almadım almam da ama simit alırım. Ara öğünlerde çeçil peynir severler. Biz ailece çok peynir ve ayran tüketiyoruz. Çocuklar da bizden öyle gördüğü için alıştılar. Hazır kek almam asla.. Ne kadar yoğun olsam da evde süt, yumurta ve un çırpmaktan asla üşenmem. Bunlar benim kıstaslarım.

Gezme konusuna gelince ” Soğuk hava yoktur, yanlış  seçilmiş kıyafet vardır ” prensibi geçerli benim için. Mevsime ve hava durumuna uygun giyinince doğa da olmak insana ve insan yavrusuna zarar vermez. gezmek herkese iyi gelir 🙂

Çoğunuzun bildiği gibi ben ikizlerimi 28. haftada doğurdum ve 3 ay yeni doğan yoğun bakımda kaldılar. 17 Kasım’da doğup Şubat ayı sonunda eve gelmişlerdi. Eve geldikten sonra Doktor kontrolleri için zaten sık sık dışarı çıktık. Gripli ve hasta insanlardan uzak durmak elbette şart. Ancak bunun dışında 3 ayı geçtikten sonra normal olarak yolculuk yapmaya başladık..

” Çok yaşayan çok bilmez, çok gezen çok bilir ”

Çocuklarla seyahat ve gezi üzerine yaptığım araştırmalarda yabancı ailelerin daha çok olduğunu gördüm. Bizim Türk anneleri fazla korumacı fazla hassas. Bence çocuk ile gezemiyorum diyorsanız sorun sizde 🙂

 

 

 Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pin It on Pinterest