Çanakkale Gezisi

unnamed (3)
Çanakkale Nusret Mayın gemisi

Geçtiğimiz hafta sonu LR seminerim için bulunduk Çanakkale’de.. Hem işimizi yaptık hem gezdik bu tarih kokulu şehirde..Çanakkale çok duygu dolu bir şehir ..Çanakkale kahramanlarını ve o atmosferi her seferinde anımsatıyor insana. Çanakkale’de Gezilecek yerler.. 

Cumartesi güzel bir kahvaltı sonrası ilk durağımız Nusret Mayın Gemisi oldu. Görevli askerler karşıladı bizi. Çanakkale savaşını anlatan bir simülasyon izledik. Buraya yolunuz düşerse mutlaka sizde izleyin. Duygulanmamak mümkün değil.

Seyit Onbaşı yada Koca Seyit..Çanakkale Zaferinin kahramanlarından sadece biri. Osmanlı Ordusunda Topçu Eri olarak göreve başlamştı. İngiliz ve Fransız gemilerinin Rumeli Mecidiye Tabyasını kuşatması sırasında Seyit Onbaşı’nın görevli olduğu toğun vinci arızalanır. Bunun üzerine Koca Seyit 275 kg.’lık topları sırtında top kundağına yerleştirir. 3. top İngiliz Ocean gemisine oldukça büyük hasar verdiği için mürettebat gemiyi terk etmek zorunda kalır. Bunun üzerine Koca Seyit’e Onbaşı unvanı verilir.Seyit Onbaşı’nın hikayesi beni en çok etkileyen hikayelerden biridir. Yüzlerce kg. toplara bakıp sadece Allah’a güvenerek “Ulu ve yüce Allah’tan başka hiçbir güç kuvvet yoktur ki” duasını tam bir Aşk ile ve teslimiyet ile okuyarak bu zafere nail olduğunu belirtmiş kendisi de..

unnamed (17)
Çanakkale Seyit Onbaşı

Nusret Mayın Gemisi .Hava çok soğuktu biz ziyaret ederken..Donduk diyebilirim , kat kat giyiniğiz bu yüzden..Nisan, Mayıs yada Eylül, Ekim aylarında gezmek daha ideal olabilir. Bireysel Çanakkale Gezisi 

unnamed
Nusret Mayın Gemisi

 

unnamed (14)

 

unnamed (6)
Çanakkale Truva Atı

Bireysel Çanakkale Gezisi 

15171234_1196759920359182_8416297683312140285_n
Çanakkale Sahil

Ve biz sahilde ailece martıları beslerken

unnamed (15)
Çanakkale Sahili

Martıları besledikten sonra kendimizi de besledik tabii 🙂 Çanakkale Eceabat tarafında Limanda küçük, şirin balıkçılar var. Her mevsim Çanakkale Boğazından çıkan deniz ürünlerini servis ediyorlar. Foto çekemedim ama biz onlardan birinde yemek yedik. Ekmek arası sardalya ve kalamar tava tercih ettik. Çok nefis ve fiyatları çok uygundu.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pin It on Pinterest