Bebeklerde Cilt Kuruluğuna Ne İyi Gelir / Bebeklerde Kuru Cilt

 

 

Seminerlerimde karşılaştığım  Annelerin çoğu  Bebeklerde Cilt Kuruluğuna Ne İyi Gelir ? sorusunu soruyorlar..İpek gibi bir ciltleri olduğunu düşünüyoruz ama dış faktörler sebebiyle bebeklerin cildi kuruyabilir.

Bebeklerde kuru cilt sorununu çözmek için uygulayabileceğimiz bazı yollar var..Ben hepsini tek tek yazdım ve toparladım. Bu adımları uyguladığınız takdirde bebeğinizde kuru cilt sorunu kalmayacaktır.

Banyo yaptırırken çok uzun süre yıkamayın, cildin nem kaybına yol açabilir. Hızlıca yıkayın çıkın. Ben ikiz bebeklerimi her gün yıkar ve banyo sonrası muhakkak uygun bebek kremleri veya yağlar sürerdim. Hiç cilt kuruluğu sorunu yaşamadım . Hem kendimde hem çocuklarımda çok dikkat ettiğim bir konu cilt kuruluğu ..Krem, nemlendirici, bitkisel yağlar mutlaka kullanılmalı..Zeytinyağı, jojoba yağı veya üzüm çekirdeği yağı ile masaj yapabilirsiniz..Az su ile sulandırıp öyle kullanın..

Bebeğiniz denizde veya havuzda çok uzun süre kalırsa tuzlu su veya klorlu su bebeklerde cilt kuruluğuna sebep olabilir ..Deniz ve havuz kullanımından sonra güzelce su ile durulamak ve akabinde doğal bir losyon yada nemlendirici sürmek gayet faydalı olacaktır.

Ev yapımı yoğurt veya badem yağının harika bir nemlendirici olduğunu söyleyen uzmanlar var..

Bebeklerin çamaşırlarını yıkarken kullandığımız deterjanlarda çok önemli hatta en önemlisi diyebilirim.. Doktorlar bebeklerin çamaşırlarını yıkarken kimyasal deterjan kullanmayı önermiyor. Bebeklerde cilt kuruluğu olmasa bile olmasını önlemek için önemli. Çünkü kimyasal yıkama ürünleri  bebeklerde cilt kuruluğuna sebep olabiliyor ..Beyaz toz sabunlar kullanılabilir. Ve ben ısrarla öneriyorum kendi deneyimlerime dayanarak.. Bende ikizler küçükken bir dönem  özel bebek deterjanları bir dönemde beyaz toz sabun  kullanmıştım..

Yeni doğan bebeklerde ilk bir kaç hafta ciltte dökülmeler olabilir ancak bir kaç hafta sonra yine devam ediyorsa önlem almak ve bakım uygulamak gerekir.Yeni doğan bebek cildi zaten ince ve kırmızı renktedir. Yazdığım adımları mutlaka takip edin.

Bebeklerde kuru cilt huysuzluk bile yapabilir, sık sık ağlamalarına neden olabilir. Akne ve diğer cilt sorunları da oluşabilir örneğin egzama gibi. Bebeğin cildi gerilirse kendisi de gerilir malum :))

Bebeğinizin kıyafetlerini seçerken yünlü ve sentetik kıyafetlerden uzak durmak gerekir. Bebek kıyafeti dediğin pamuklu yumuşacık olur..Elinize aldığınızda hemen şekil alan dokusu yumuşak kıyafetler tercih edin.  Hassas bebek cildi aynı derecede hassas bakım ister. Mesela bebeği yıkadıktan sonra , yada çamaşırları yıkanırken şampuan , deterjan , sabun vb . malzemelerden iyice arındırılması gerekir.

 

Bebeklerde cilt kuruluğu için krem Ben size deneyimlerimden de yola çıkarak LR Aloe Vera Baby Hassas Yüz ve Vücut Bakım Losyonu öneririm. % 40 Aloe vera jel, aynı safa özü ve pantenol içerir.. Narin bebek cildi ve yetişkinlerde hassas cilt için uygundur. Nemlendirir, cildi besler, hafifletir.. Parfüm içermez..Aloe Vera Baby hassas yüz ve vücut bakım losyonu, hassas pişik önleyici krem, hassas yıkama losyonu ve şampuanı birlikte kullanabilirsiniz. Parfüm ve renklendirici içermez. Yüksek oran bitki özleri ile elde edilir. Sorularınızı aşağıda yorum bölümüne yazabilirsiniz.

Bebeklerde cilt kuruluğu ve kaşıntı egzamaya da sebep olabiliyor..Kullanılan banyo ürünleri kimyasallardan uzak olmalı.. Bu tarz sorunlar için geliştirilmiş çok doğal ürünler var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pin It on Pinterest