Bebeğim Kusuyor Ne Yapmalıyım ?

 

Benim kızım Duru’da çok kusan bir bebekti. Özenle beslemeye çalışıp sonra hepsini kustuğunu görmek çok üzücü..

Bebekler yaşamın ilk haftalarında günde bir kaç kez kusabilir. Ancak daha uzun sürüyorsa ve kusmaya başka şeyler eşlik ediyorsa muhakkak Doktora başvurmak gerekli. Halk dilinde fazlasını çıkarma diye bir tabir var. Sızıntı olabilir yada biraz fazlasını  çıkarabilirler..Anneler her zaman iyi bir takipçi ve iyi bir gözlemci olmalıdır.

Bebek fışkırarak kusuyorsa , bebeğin karnı sert ise, bebeğin ateşi yüksekse yada sizin fark ettiğiniz anormal bir durum varsa acilen Doktora götürün. Bebeklerde kusma normal bir durum olabildiği gibi anormal bir durumunda habercisi olabilir.
Benim ikizlerim 3 ay kuvözde kalıp eve geldiler. Oğlum neredeyse 3 saatte bir 120 cc beslenirken kızım 60 cc zor beslenirdi ve onunda bir kısmını kusardı. Oğlum obur bir bebekti kızım da tam tersi..

 

Bebeğim Kusuyor Ne Yapmalıyım ?

Ben hemen kızımı Doktora götürdüm. 1 yaşın altındaki bebeklerde reflü olabiliyor.. Doktorumuz mama ile kullanabileceğimiz bir ilaç verdi ve bu şekilde biraz daha kontrol altına alabildik. Ancak  1,5 yaşına kadar zaman zaman kusma sorunu yaşadım .. Sonra da neredeyse 5 yaşına kadar biraz ağlasa biraz fazla gülse kusabiliyordu..Yani sürekli kusmuk temizledim 🙂 Olsun yeter ki sağlık olsun, çaresi çözümü olan sorunlar olsun..

Bebekler sürekli  yattıkları ve biberonla sıvı beslendikleri için mide kapakçığı gelişmesi zaman alabilir. Genelde ek gıda ve kaşık beslenmesine başlanıldığı zaman kusma sorunu yavaş yavaş ortadan kayboluyor ..

Kusmayı önlemek için bir kaç önlem alabilirsiniz. Besledikten sonra hemen yatırmayın, dik tutun ve gazını çıkarın..Yatağına bırakacağınız zaman yan yatırın mutlaka .. Benim Doktorum az az sık sık beslemeyi önermişti. Ancak siz mutlaka kendi Doktorunuza danışın..

Yazdıklarım sadece kendi deneyimlerim. Doktorunuz size uygun tedaviyi önerecektir.

 

 

 

 

 
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pin It on Pinterest