Amasra & Bartın Gezimiz

Rahmetli Barış Akarsu’nun memleketi  Amasra.. Bartın il sınırlarında Karadeniz’in 3.000 yıllık şirin ve tarihi ilçesi. Kendine has yapıları, sahil şeridi, balık lokantaları, hediyelik eşyaları ile mutlu eden bir gezi oldu ..

Geçtiğimiz günlerde Bolu Hindiba Doğa Oteli   gezimiz sırasında günü birlik gezdik Amasra’yı. Biz gittiğimizde hava serin ve kapalıydı. Buna rağmen keyif aldık. Açık ve güneşli havada daha da keyiflidir. Amasra Limanında gezip köylü pazarından biraz alış-veriş yaptık. Köy yumurtası 65 kuruştu. İstanbul’da 1 tl ile 1,5 tl arası sattıkları için eve de yumurta getirdim. Tarhana, evde yapılmış dağ çileği ve yaban inciri reçelleri aldım. Hepsi de çok güzeldi. Seyahat ettiğim yerlerden yöresel lezzet alış-verişi yapmadan dönmem.
unnamed (5)
Amasra Limanı

Nostalji şehri Amasra . Duru ve Kaan ile birlikte anılarımıza bir yenisini ekledik. Yine görmedikleri bir yer gördüler, yeni bir şeyler keşfettiler. Şimdi değilse bile yaşları büyüdükçe bu kıymetli anları yaşamış oldukları için çok mutlu olacaklar. Çocuklarıma verebileceğim vermek istediğim en güzel şey sırt çantası ile birlikte yeni yerler keşfetmek, farklı kültürleri tanımak..Onlara bırakabileceğim en güzel miras bu.

Seyahat, gençlerde eğitimin, yaşlılarda da görgünün bir parçasıdır. ”

Francis Bacon

 

unnamed (7)
Nostalji Şehri Amasra

Amasra’ya gelipte Çekiciler çarşısını gezmeden olmaz. Çarşı’da alış-veriş yapma işine en çok çocuklar bayılıyor. Çoğu ahşap hediyelik eşyalar çok ilgimizi çekti. Bir çok Anadolu ilçesinde var böyle hediyelikler ama burada ki hediyelik ev gereçleri rengarenk ve benimde çok hoşuma gitti.

“Hiçbir şey zekayı seyahat etmek kadar geliştirmez.” Emile Zola

unnamed (4)
Amasra Çekiciler Çarşısı

 

unnamed (9)
Amasra Liman

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pin It on Pinterest