Açık Hava Müzesi İznik

 

Çinileri ile ünlü Bursa’nın tarihi ilçesi İznik..Kısa bir gün geçirdik bu açık hava müzesinde. Açık Hava müzesi diyorum çünkü tarihi kalıntılarla dolu. Hafta sonu kaçamak yapılmalı mutlaka.

Tarihi Sultan 2.Murat  Hamamı. Küçük ve şirin. Biz dışarıdan gördük içine girmedik.

unnamed (1)

Sultan 2.Murat Hamamının yakınında tarihi Çini fırınları var. Yüz yıllarca toprak altında kalmış. 1967 yılında İstanbul Üniversitesi Sanat Tarihi ve Arkeoloji bölüm başkanı Prof. Dr. Oktay Aslanapa tarafından keşfedilmiş. İznik Müzesinde sergilenen eserlerin çoğu bu çini fırınlarında yapılan kazılarla ortaya çıkarılmış.

unnamed (2)

Meşhur Çini atölyeleri sokağında bir çok dükkan var gezebileceğiniz. Hediyelik çiniler ve çini atölyeleri var.

 

 

unnamed

Bir kahve molası vermek isterseniz Süleyman Paşa Medresesine uğrayın mutlaka. Burada da Çini dükkanları var. Çini atölyelerinde çini boyayanları görebilirsiniz.

unnamed (6)

Bu kadar gezince acıktık biraz. İznik Çarşıda güzel bir esnaf lokantasında yemeyi tercih ettik. Ben dışarıda genelde esnaf lokantalarını tercih ederim sulu yemek ve yöresel yemek tercih ettiğim için. 4 kişi kuru fasülye-pilav, çorba, fırın sütlaç, ev yoğurdu ve iskender benzeri bir yemek yedik. Toplam 60 tl. hesap ödedik. Anadolu ilçeleri yeme-içme konusunda çok uygun.

unnamed (8)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pin It on Pinterest