17 Kasım Dünya Prematüre Bebek Günü

 

Her yıl 17 Kasım Dünya Prematüre Bebek farkındalık günü  olarak kabul ediliyor. Aslında Kasım ayı komple farkındalık çalışmaları ile gündemde tutulmaya çalışılıyor..

Bende 17 Kasım 2009 tarihinde ikiz bebeklerimi 28. haftada erken doğumla Dünya’ya getirdim. Yani Dünya Prematüre Bebek Farkındalık gününde İkiz Prematüre Annesi oldum. 

Kızım Duru 1050 gr doğdu ve 93 gün kuvözde kaldı. Oğlum Kaan 1085 gr doğdu ve 77 gün kuvözde kaldı.

17 Kasım Dünya Prematüre Bebek Günü
Prematüre Bebek Ne Demek ?  38. haftadan önce doğan bebek Prematüre Bebek olur. Ancak kendi içinde de ayrılıyor . Örneğin 24-31 hafta arası doğan bebekler ileri derece prematüre, 32-35 hafta arası doğanlar orta derecede prematüre, 36. 37. haftada doğanlar sınırda Prematüre Bebek olarak kabul edilir.

Deneyimli İkiz Prematüre Annesi olarak bende diyorum ki, 27. haftada doğan bir bebekle 36. haftada doğan bebek aynı değil. Bebeğin organ gelişimi 32. haftada tamamlanıyor.  27. 28. haftada doğmuş bebeklerin organ gelişimi Yeni Doğan Yoğun Bakımda tamamlanmaya çalışılıyor..

Ülkemizde bu alanda daha çok deneyimli ve uzman personele, yeterli ekipmana ihtiyaç var.

Üstelik halk arasında da bilinçlenme gerekli. Erken doğan bebekler, gelişen tıp ile birlikte hayata tutunuyorlar çok şükür. Evet, bazı gelişimsel ve sağlık  sorunları da olabiliyor ancak ilgi, sevgi ve emek ile hepsi aşılıyor..

Çevrenizde erken doğum yapan bir Anne ile karşılaşırsanız lütfen empati kurmaya çalışın. 40. haftada doğurduğunuz, sıcak  lohusa yatağınızda emzirdiğiniz, doğal gelişim süreci içinde büyüyen çocuklarınızla ASLA kıyaslamayınız.. Erken doğum yapan bir Annenin sütü az olabilir, yada evine ziyaretçi kabul edemeyebilir hele ki grip, hasta filan olanları.. Bunlar geçici durumlar yeter ki sizlerde anlayışlı davranarak destek olun ..

Önce ..

17 Kasım Dünya Prematüre Bebek günü

 

Sonra ..

 

17 Kasım Dünya Prematüre Bebek Farkındalık Günü

 

İkiz Prematüre Annesi / Evrim ÇakıcıBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pin It on Pinterest