Kurumsal Hayattan İstifa

Son zamanlarda yeni trend Kurumsal hayattan istifa etmek ve özgürce seyahat etmek yada farklı bir alanda iş yapmak. Kurumsal hayattan kovulanlar da aynı yolu izliyor…Bende tam 11 yıl önce henüz bu trend yokken tabiri caizse ” Gül gibi ” işimden istifa etmiştim 🙂

Şimdiler de özgür ve gezgin olan, LR Health Beauty ile Network ağı kurup ayda 5 haneli primler kazanan ben bakınız hangi yollardan geçtim de geldim. Her şeyin bir bedeli var hayatta. Babam hep der ki; ” Biz bedeller ödedik kızım ” şimdi şimdi anlıyorum hayatta bedelini ödemediğiniz hiç bir şeye sahip olamıyorsunuz.

Yıllar  önce okul yıllarımda en büyük hayalim devlet memuru olmaktı. Annem ve teyzem emekli devlet memuru. Rol model olarak onların payı elbette çok büyük. Sabah 09:00 akşam 17:00, cumartesi-pazar tatil, sabit masa başı iş, her ayın 15’inde az da olsa garanti para acayip ilgimi çekmişti. 657’ye bağlı Devlet memuru olamasam da sözleşmeli olarak Marmara Üniversitesi Rektörlüğünde 2 yıl kadar sözleşmeli personel olarak çalışma fırsatı buldum 1999-2001 yılları arasında. Tabii Annemin desteği ile 🙂  O zamanlar döner sermaye diye bir şey vardı. Oraya bağlı olanlar daha fazla maaş alıyordu. Bizde sözleşmeli personel olarak iki arkadaş gidip başvurduk. Bunu duyan Üniversite Rektörü çok sinirlendi ve bizi işten kovdu 🙂 Kovulduk bildiğin ..

Çok ağlamıştım o günlerde..Bütün hayatımı masa başı bir işe sığdırabileceğimi  ve öyle yaşayabileceğimi sanıyordum.. Oysa şimdi şükrediyorum önümde açılan yeni yollara, şükrediyorum kovulduğuma 🙂

Neyse sonra ufak tefek şirketlerde yine çalıştım. Bu arada Liseyi bitirdim ve Açık Öğretim Fakültesi Kamu Yönetiminde 1. sınıfı 4 kere tekrar ettim 🙂

Sonra da en büyük hedefim Bankacı olmaktı..Güzel bir öz geçmiş hazırlayıp tüm Bankalara müracaat ettim. Nihayet 2003-2006 yılları arasında Dış Bank ( Daha sonra kapandı) sonra da Finansbank’ta görev aldım ..Bilhassa Finansbank’ta imkanlarım çok iyiydi. Yine masa başı iş, yine her ay başı düzenli maaş ama primde var bu sefer çünkü Bireysel Bankacılık Pazarlama yapıyordum, özel sağlık sigortası, normal o zamanki adı ile SSK, servis, yemek .. Herkesin aradığı ancak bulamadığı bir iş.. Herkes torpilim filan olduğunu zannediyordu ancak ASLA..Sadece kafama koyup, o yolda yürüyor ve Allah’tan istiyordum.

Her şey yolunda gibi gözükse de ben yine aradığım o huzuru bulamıyordum. Özgür ve asi ruhum sabah 09:00 akşam 18:00 mesai saatlerinde ofise sığamıyordu. Her şeyim vardı , eşimde Gıda Mühendisi oda çalışıyor ve kazanıyordu ancak beni mutsuz eden bir şeyler vardı..

Bunlar yaşanırken sene 2006..Yani insanların yeni yeni internet ile tanıştığı dönemler..Bir kaç  büyük alış veriş sitesi vardı internette alış veriş yapılan.

Ben araştırmacı ve özgür ruhumla interneti ve teknolojiyi kullanarak  özgürce zaman ve mekan kavramı olmadan nasıl çalışıp para kazanabileceğimi araştırıyordum. Aylarca sürdü bu araştırmalar.

Artık özgür ve araştırmacı ruhum kurumsal hayata dayanamıyordu, bedenim her gün rahatsızlanıyordu. Çoğu zaman şiddetli baş ağrısı ile kendimi acilde buluyordum. Üstelik eşim sürekli psikologlara götürüyordu.

En sonunda istifa etmeye karar verdim ama en başta eşim ve ailem çok sorun çıkardı sonra da banka da birlikte çalıştığım arkadaşlarım.  ” Böyle iş bırakılır mı ? sen aptal mısın ? herkes mumla arıyor bulamıyor , geleceğin ne olacak, evde ne yapacaksın, o işler boş işler sadece hayal, hayalperestsin ” diyorlardı.. Banka da çalışan arkadaşlarım ” Aptal ”  olduğumu düşünüyorlardı.. Oysa ben o çarkın içinde kaybolup gitmek istemiyor, ruhumu ve hayatın gerçeğini bulmak istiyordum.

Tüm baskılara karşı koydum ve büyük bir zevkle istifa ettim !

İşte sonra büyük bir macera başladı..

Hikayenin devamı için  Evden Çalışmaya Başlangıç  isimli yazımı okumalısınız.

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pin It on Pinterest